• $9,3443
  • €10,8752
  • 533.517
  • 1433.15
24 Eylül 2017 Pazar

Dünyanın en zengin kadını hayatını kaybetti

L’Oreal kozmetik firmasının büyük ortaklarından biri olan 94 yaşındaki Bayan Liliane Bettencourt, perşembe günü Paris’te vefat etti. L’Oreal SA dünyanın en büyük kozmetik firması idi.

Vefat eden Bayan Bettencourt’un serveti Forbes’in hesaplarına göre 44 milyar dolar kadardı.

Bayan Bettencourt aslında Liliane Schueler adıyla doğmuştu. Babası Eugene Schueller L’Oreal kozmetik firmasının kurucularından ve en büyük ortaklarından biri idi. Baba 1957’de vefat ettiğinde 39.5 milyar dolar servetle, Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde 14’üncü sırada idi. Babadan kalan miras ise kızı Liliane Bettencourt’u, dünyanın en zengin kadını yapmıştı. Liliane tek çocuk olduğu ve anne de ortada olmadığı için de servet ona geçmişti.

Böylece hisseler, ailenin tek çocuğu olan, Eugene Schueller’in kızı Liliane Bettencourt’u L’Oreal’in en büyük hissedarlarından biri haline getirdi. Lilian ve Lilian’ın kızı şirket hisselerinin yüzde 33 kadarına sahip oldular. Şirketi yönetenler ise Jean Paul Agon adlı genel müdür ve genel müdürün ekibi olarak kaldı.

Liliane kendisi de önceleri Andre Bettencourt adlı bir Fransız siyasetçisiyle evlenmişti ve tek bir kız çocukları olmuştu.

Adı Françoise Bettencourt Meyers olan Lilian’ın kızı ise, zaman içinde yaşlanan annesi Lilian’ın dededen kalan paraları har vurup harman savurmasını engellemeye mecbur kaldı. Ama zaman içinde anne Lilian ve kızı Françoise da birbirlerine tahammül edemez hale gelmişlerdi. Aralarındaki çekişme yıllarca Paris’in eğlencesi ve medyanın temel dedikodu konusu haline gelmişti. Liliane şirketin yönetimine karışmıyordu ama paraları da rahatça harcıyordu. Kızı da onu mahkemeye vermişti. Liliane gerçek bir müsrifti.

Mesela Liliane, 1974’te Nestle’nin hisselerinin yüzde 3 kadarını aldı, böylece de Nestle L’Oreal’in yüzde 23 kadarına sahip olma fırsatını elde etti. 1974’teki bu işlemden sonra Liliane’ın L’Oreal’deki serveti 20 milyar euroya düşmüştü .

Bu arada Liliane ilerleyen yaşlarında sosyete mensubu ve fotoğrafçı François- Marie Barrier’le ilişki kurmuştu ve Liliane ona Seychelles adalarından birini ve çok kıymetli sanat koleksiyonunun önemli bir kısmını da hediye etti. Ama Liliane’nin kızı da annesini ve annenin sevgilisini mahkemeye verdi.

Başka bir okazyonda ise Fransa’nın şöhretlilerinden biri olan Bernard Madoff’un ‘yatırım dümenine’ 22 milyon euro kaptırdı.

Tabii kızı ise bütün bu harcamaları frenlemeye çalıştı, mahkemelere gitti ama pek de başarılı olamadı. Babadan miras kalan servet o kadar büyüktü ki paraları bitirmek mümkün değildi!

<p><i>'Allah bir nefes gibi yakın</i></p><p><i>Gökyüzü bir nefes kadar uzakta.</i></p><p><i>Gidecekt

Bayraktar olmak, bayrağa adanmak

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası