• $13,7461
  • €15,5554
  • 787.756
  • 1910.41
6 Temmuz 2013 Cumartesi

Dünya Bankası tahmini yüzde 3.6

Dünya Bankası Türkiye için yayınladığı Ekonomi Bilgi Notu’nda 2013 için büyüme oranını yüzde 3.6 olarak tahmin edildi. Aşağıdaki tabloda Dünya Bankası’nın temmuz başında yayınladığı beş yıllık ekonomik tahminlerin özeti yer alıyor. 

Dünya Bankası’nın büyüme tahmini, 2012’deki inişin ardından 2013’te ekonomide canlanma olduğu ve olacağını söylüyor. Tahmin uzun dönem büyüme trendinin altında. Bu ılımlı canlanma demek. Kurumun yılbaşındaki 2013 büyüme tahmini aynı seviyedeydi. Diğer yandan son zamanlarda yaşanan siyasi gelişmeler  ve bunların olası ekonomik etkisi Dünya Bankası tahminlerine dahil değil. Tahminler iyimser bile olabilir.

CARİ AÇIK %6.9’A İNECEK

Ekonomik büyümede beklenen ılımlı toparlanma cari açıkta yükselme anlamına geliyor. Dünya Bankası’nın bu yıl için tahmin ettiği 57.2 milyar dolarlık cari açık GSYH oranı olarak yüzde 6.9’a denk geliyor. Ancak ekonomik toparlanmayla birlikte 1-2 puanlık artış sürpriz olmaz. Ekonomik toparlanma temposunun büyüme trendine yaklaştığı dönemlerde cari açığın da GSYH oranının yüzde 7 civarına yükselmesine alışılmalı. Asıl risk ise cari açığın boyutunda değil finansmanında. Dünya Bankası önümüzdeki on iki aylık dönemde dış finansman ihtiyacımıza 220 milyar dolar diyor. Bu GSYH’nın dörtte birinden fazla. Uzun vadeli olan doğrudan yatırım girişlerdeki zayıf görünümüne de Dünya Bankası dikkat çekmiş. Gelişmekte olan ülkelere akan finansmanda görünen dalgalanmalar dikkate alındığında, Türkiye açısından en riskli kalem dış finansman. Bu açıdan son aylarda siyasi gelişmeler ve ABD ve yanlış FED yaklaşımı  riskleri  Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Dünya Bankası’nın, enflasyon ve kamu bütçesi tahminleri nispeten daha olumlu. Enflasyonun da bu yıl sonunda yüzde 6.2’ye düşeceği, 2014’ten itibaren ise resmi hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyeceği öngörülmüş. Tabii bu tahminler enflasyonda temmuz ayında görülen beklenmedik yükselişten önce yapılmış ve iyimser sayılabilir. Uzun vadede enflasyonun hedefe yakınlaşacağı düşünülüyor. 

CİDDİ RİSK GÖRÜNMÜYOR

Dünya Bankası tarafından dikkat çekilen diğer bir nokta ise Merkez Bankası’nın büyümeye destek ve enflasyonla mücadele hedeflerinde sıkışabileceği yönünde. Şimdilik büyük bir risk görünmüyor. Ancak hem içerideki gelişmeler hem de küresel likidite koşulları Merkez Bankası’nın hareket kabiliyetini etkileyecektir. Kamu kesiminde ise toplam bütçe açığının GSYH’ya oranının hem 2013’te, hem de önümüzdeki beş yıllık dönemde yüzde 2’nin altında kalacağı tahmin edilmiş. Bu oranlarda özellikle seçim dönemlerinde küçük oynamalar görülebilir. Ancak bu düzeyde oynamalar olsa bile kamu maliyesinde ciddi bir risk bulunmuyor. 

 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler