• $8,2502
  • €10,0416
  • 485.522
  • 1441.33
09 Mart 2011 Çarşamba

Dünya ayaklanıyor, Çin liberalizm sınavı veriyor

Çin'de 2012 yılında başkan ve başbakan değişecek. Ekonomide başarsa da siyasi arenada bir türlü liberalleşemeyen Çin için, bu iki koltuğa gelecek isimler çok önemli

Dün aktardık: bu hafta sonu Pekin'de başlamış olan iki paralel toplantı var. Toplantılar 14 Mart'a kadar sürecek. Birincisi ülkenin parlamentosu olan 3.000 delegenin katıldığı Ulusal Halk Kongre'si ve diğeri de gene 3000 kadar üyesi olan ve danışma kurulu görevi gören Çin Halkı Siyasi Danışma Kurulu adı ile özetlenebilecek bir kongre. Tabii her iki toplantıda da ne konuşulursa konuşulsun, sonunda kararları Komünist Partisi verir; tepedeki dokuz kişi kararları alır. Ancak önümüzdeki günlerde alınacak iki de önemli karar var. Yeni başlayan seçim süreci sonunda 2012 yılında  Çin liderlik değişimini gerçekleştirecek. Şu anki Başkan Hu Jintao hem partinin hem de ordunun başı ve onun yerine bir başkan seçilecek. Ayrıca uygulamaları yöneten Başbakan Wen Jinbao'nun yerine de yeni başbakan seçilecek. Şu anda en kuvvetli Başkan adayı Xi Jinping. Başbakan adayı ise Li Kegiang. Hem Xi, hem de Li 2007'de 9 kişilik Politbüro'ya seçilmiş ve böylece beş yıllık bir çıraklık dönemine başlamışlardı.

AYAKLANMALARA DENK GELDİ
Ulusal Halk Kongresi ve Danışma Kurulu Kongresi ilginç bir zamanda gerçekleşiyor. Dünyada Arap ülkelerinde başlayan ve her yere bulaşan devrim girişimleri var. S. Arabistan, vatandaşlarına sakinleşmeleri için 37 milyar dolar dağıtmayı planlıyor. Çin'de ise Başbakan Wen Jiabao 10 milyon adet düşük maliyetli konut üretilmesi ve enflasyonun artış sergilediği yerel bölgelerde de ek sanayi yatırımları yapılması için planlar ortaya attı.

HEDEF BÜYÜMEYİ YAVAŞLATMAK
BU yıl 12'nci beş yıllık ekonomik planı açıklayan Çin'de büyüme hızının yüzde 7 düzeyine düşürülmesi ve cari denge fazlasının sınırlanması planlanıyor. Bir evvelki beş yıllık plan yüzde 7.5 büyüme hedefi getirmiş, ama büyüme yüzde 10 düzeyine yükselmişti. Bütün ekonomik başarılara rağmen, Çin'in en büyük sorunu ekeonomiyi liberalize ederek başarıya ulaşmış, ama bir türlü siyaseti libere etme kararı alamamaları. Bunu başarıp başaramamaları yeni başkan ve başbakanın kim olduğuna
bağlı!

Liberal görüşleriyle tanınıyor
EN kuvvetli başkan adayı Xi Jinping 1.85  boyunda. Amerikan filmlerini seyretmeye de bayılıyor, kızı Harvard'da okuyor. Çin'in en popüler şarkıcısıyla evli. Xi'nin eşi Peng Liyuan Çin ordusunun rütbeli bir subayı. 57 yaşındaki Xi Çin standartlarına göre bir aristokrat. Babası Xi Zongxun 1930'lu yıllarda komünist gerillaymış. 1950'li yıllarda da Mao dönemin en genç Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmış. 1960'lı yıllarda babası Mao'nun gözünden düşmuş. Babası Mao sonrası Deng döneminde yeniden itibar kazanıyor, bunu sağlayan kişi de Çin'in Gorbachev'i sayılan Hu Yaobang. Baba bir liberal, fakat 1987'de Tiananmen olayı sonrası liberaller gözden düşüyor.

Politbüroya girmek için eşinden boşandı
GENÇ Xi, babası gözden düşerken siyasete girip Komünist Parti'ye katılıyor. 2007'de 9 kişilik Politibüro'ya seçiliyor. Xi 1970'li yıllarda Çin'in İngiltere Büyükelçisi'nin kızıyla evlenmiş. Eşi okumak için İngiltere'ye göçmeye kalkınca da 'Ben bir gün bu ülkede Politbüro'ya seçilmeyi planlıyorum!' diyerek boşanmış. İkinci eşinin orduda sevilen bir sanatçı asker olması da ona çok itibar kazandırmış. Xi orduya yakın ve milliyetçi gözükmekle beraber başkan seçilirse aile geleneği nedeniyle siyaseti liberalleştirmeye çalışabilir.

Hu Jintao'nun favori öğrencisi!
BAŞBAKAN adayı Li Keqiang başkan adayı Xi'ye hiç benzemiyor. Li, Kültür Devrimi döneminde 4 yıl tarlada çalışmış. Sonra sınavla Pekin Üniversitesi hukuk bölümüne girmiş. Üniversitede öğrenci derneği başkanlığını kazanmış. Sonra Komünist Parti'nin Gençlik teşkilatında görev almış ve şu andaki Başkan Hu Jintao'nun öğrencisi olmuş. Tenis de oynayan 55 yaşındaki Li, çok zeki  biri olarak tanınıyor. Liberal reformlara sempatiyle bakabilecek eğitime sahip. Tabii Çin'de sistem kimsenin tek başına hükmedememesi için kurulmuş, diktatörü olmayan dokuz kişilik bir kollektif diktatörlük. Güç ele geçince de, kimin ne yapacağı  bilinemez.

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor