• $9,4994
  • €11,0752
  • 549.26
  • 1519.25
6 Ocak 2015 Salı

Draghi sazı eline almaya hazırlanıyor

Yıllardır, haftanın yedi günü, yani yılda 365 gün köşe yazısı yazan biri için yılbaşı ve de üniversite tatili bir araya gelince birkaç günlük kaçamak çok iyi geliyor. Yılbaşının hemen sonrası da hafta sonuna gelince, ortalık sakinler diye düşünmüş, bavulumu sırtlamış, yola dökülmüştüm ama, gerçek dünya ile kişisel düşünceler çok farklı yönlere gitti.

2015 yılının ilk iş gününde tatil falan dinlemeyen Brent petrol fiyatı en son 2009 yılında görülen 56 dolar varil başına fiyatına düştü. ABD’de üretim artışı arzı arttırırken , başta Çin olmak üzere yavaşlayan Asya ve oldukça durgun Avrupa’da da talep zafiyeti 2014 yılında petrolün fiyatını yüzde 50 indirmeyi tamamladı. Petrol fiyatı altı haftadır düşmekte.
Diğer taraftan dolar da yıla güçlü başladı, ve ABD’de 2015 içinde faizlerin artabileceği endişesille huzursuz olan piyasa, doları diğer paraların karşısında son dokuz yılın en yüksek değerine ulaştırdı. “Dolar endeksi” denen gösterge 2005 yılından bu yana, ilk defa yüzde 0.7 artış yaşayarak 91 değerine geldi. Sterlin değer kaybederken, Güney Afrika parası rand ve Norveç parası krone en çok değer kaybeden büyücek ülke paraları oldular. En buyük ekonomiler arasında ise İngiliz Sterlini en çok değer kaybeden para oldu ve 17 aydır ilk defa dolara karşı 1.54 değerine düştü. Düşüşün arkasında ülkenin yavaşlayan imalat sanayi üretiminin teklemesinin de etkisi var deniyor. İsviçre parası ve de altın da hafifçe değerlendi.
Bu arada bir de sürpiz oldu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi Cuma günü Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a bir röportaj verdi ve piyasaları bir kere daha etkiledi. Açıklamayı okuyanlar da Avrupa Merkez Bankası'nın da kısa zaman içinde aynen ABD’nin Merkez Bankasının yaptığı gibi kamu borç senetlerini alarak para basma planı hazırlıklarını bitireceğini ve bono almaya başlayabileceğini açık seçik vurguladı. Hatırlanırsa Draghi Almanya’da hem Merkel ve hem de Bundesbank yetkililerinin ağzından bunun yapılmaması gerektiği yönünde defalarca ikaz edilmiş ve iyice zorlanmıştı. Draghi İtalyan , İspanyol, Portekiz hükümetlerinin kamu borç senetlerinin yanında Yunanistan kamu borç senetlerini de alacağını vurguladı ve bu konudaki karar Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulundan yüzde yüz destek ile geçti. Draghi ve arkadaşları Avrupa’nın deflasyona düşmesi olasılığını engellemenin gerektiğini düşünüyorlardı.

Seçimi bekleyebilir

Avrupa’da başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkede siyasi sorunlar varken ve Yunanistan’ın da yakında genel seçim yapma kararı almış olmasına rağmen kamu borç senetleri aşınarak likidite artırılacağı haberi piyasada bono getirilerini yerlere indirdi. Draghi’nin açıklamaları ile FED’in faiz yükseltme programını 2015 yılının ikinci yarısında olsa da uygulayacağı beklentisi birleşince de euro 2010 yılından bu yana en düşük değeri olan 1.20'ye indirdi. Son altı ayda dolar karşı değeri de yüzde 12 düşmüş oldu.
Bonolara talep artarken bono getirileri de düşer. Nitekim Alman 5 yıllık kamu borcu bonolarının getirisi 1990 yılından bu yana ilk defa küçük boyutta eksiye indi. İtalya’nın 10 yıllık kamu bonolarının getirisi de yüzde 1.75 düzeyine düştü. İspanyanın 10 yıllık bonolarının getirisi yüzde 1.5 ve Portekiz’in 10 yıllık kamu kağıtlarının getirisi de yüzde 2.4 değerine gerilemiş oldu.
Avrupa Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısı gene önemli açıklamalar içerebilir ama, Ocak ayının 22’sinde yapılacak. Bu da Yunanistan’daki genel seçimden 3 gün önce. Yunanistan’daki kamuoyu araştırmaları Syriza adlı ve hükümet politikalarına, IMF ve AB müdahalelerine ve ekonomi politikalarına karşı olan partinin kazanma olasılığı da küçük değil diyor. Bu nedenle Draghi olası yeni politika açıklamalarını birkaç gün daha bekleyerek sonra yapmayı, yani seçiminin sonucunu beklemeyi tercih edebilir. 2015 Ocak ayı sonu Avrupa için kritik önem kazandı!

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu