• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
14 Ocak 2011 Cuma

Dördüncü çeyrek ve tüm yıl reel büyümesi ne olabilir?

Çeyrekten çeyreğe büyüme oranlarını birikimli olarak topladığımızda 2010 için yüzde 8.7'lik bir büyüme oranı hesaplıyoruz.

Bilindiği gibi Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' aylık veriler yayınlandığında seçilmiş konularda özet araştırmalar üretmekte ve kamuoyuna sunmaktadır. 

Aşağıda Kasım 2010 tarihinde eldeki verilerden derlenmiş seçilmiş öncü göstergelere dayanarak 2010 yılı son çeyreği reel büyümesi ve 2010 yılının tümü için yıllık reel büyüme tahminlerini bulacaksınız.

Hükümet programında Türkiye 2010 reel büyümesi yüzde 6.8 ve IMF yayınlarında ise yüzde 7.8 olarak tahmin edilmiş, OECD ise daha yüksek ve yüzde 8 düzeyini aşan tahminler açıklamıştı.

Tahminler  'betam' araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen tarafından hazırlandı.

Aşağıda çalışmanın özeti var.
'TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre, sanayi üretimi (Sanayi Üretim Endeksi SÜE) ve ihracat kasım ayında bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 1,3 ve yüzde 3,0 oranında azaldı. Ancak ekim ayındaki büyük artışların ardından gelen bu düşüşlerden sonra dahi eylül ayına kıyasla üretim ve ihracat artmış durumda. Buna paralel olarak ithalatta da artış sürüyor. Kasım ayındaki düşüşlere rağmen, ekim ayında genel olarak görülen canlanmanın aralıkta da kısmen devam etmesi durumunda, dördüncü çeyrekte ekonominin üçüncü çeyreğe kıyasla daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyoruz.
Betam ekonomideki gelişmeleri detaylı olarak analiz edebilmek ve ileriye yönelik tahminler yapabilmek için seçmiş olduğu aylık göstergeleri enflasyondan ve takvim ve mevsimsel etkilerden arındırıyor. Buna göre hem yatırım hem de tüketim açısından önemli öncü göstergelere baktığımızda 4. çeyrekte hem tüketim hem de yatırımlarda 3. çeyreğe göre artış bekliyoruz.

Betam bundan sonra, bu ay (yani Ocak 2010) tarihinde başlattığı 'Ekonomik Görünüm ve Tahminler' başlıklı aylık konjonktür notunda, anlamlı bulduğu öncü göstergeleri kullanarak yaptığı çeyreklik büyüme tahminlerini sürekli yayınlayacak.

Bu bağlamda bu ay açıklanan eldeki kasım ayına dair göstergelere dayanarak ekonominin 2010 yılı 4. çeyreğinde reel olarak bir önceki çeyreğe göre yüzde 2.2 büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Çeyrekten çeyreğe büyüme oranlarını birikimli olarak topladığımızda ise 2010 yılı için toplam yüzde 8.7'lik büyüme hesaplıyoruz. Bu tahminlerimizi aralık verileri açıklandığında güncelleyeceğiz.

Önümüzdeki aylarda Merkez Bankası'nın yeni para politikasının ekonomi üzerindeki etkilerini de izliyor olacağız. Bu politikanın Merkez Bankası'nın planladığı gibi bir parasal sıkılaşma sağlayıp sağlamayacağı, 2011 yılı büyüme hızı için önemli etkenlerden biri olacak.

CARİ AÇIK/GSYH: YÜZDE 6.1
Yeni politikaların cari açık üzerindeki etkilerini ise ocak ayından itibaren izliyor olacağız. Geçtiğimiz salı günü açıklanan rakamlara göre Kasım ayı kümülatif cari açığı 41,6 milyar dolara ulaştı. Yaptığımız tahminlere göre 2010 yılında toplam cari açığın GSYH'ya oranının yüzde 6,1 olmasını bekliyoruz.

Önümüzdeki 2011 ilk çeyreğinde üretim ve ihracatta Merkez Bankası'nın yeni para politikasının etkisi de izlenecek. Eğer Merkez Bankası'nın öngördüğü gibi bir parasal sıkılaşma sağlanabilirse, iç talep büyümesi yavaşlayacaktır. Avrupa'da borç krizinin giderek kötüleşmesi durumunda, halihazırda zaten düşük olan dış talepte de önemli bir artış beklememek gerekiyor. Bu koşullarda 2011 büyüme hızı oldukça düşebilir.
Ancak Merkez Bankası'nın yeni politikası iç talebi frenlemede yetersiz kalırsa, bu sefer de cari açık riskli düzeylere gelebilir. Şu anda Türkiye ekonomisi için en önemli hedef enflasyon baskısı yaratmayacak ve cari açığı sürdürülebilir oranda tutan, istikrarlı bir büyüme hızını gerçekleştirmektir.'

Betam Kasım 2010 verilerinden hareket ederek hazırladığı 2010 dördüncü çeyrek ve 2010 bütün yıl reel büyüme tahminlerinde farklı bir metodoloji kullanıyor. 
Yarın 'betam' tarafından kullanılan tahmin yaklaşımının metodolojisine dair bilgileri aktaracağız.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...