• $13,4661
  • €15,2545
  • 799.689
  • 1945.07
9 Ocak 2017 Pazartesi

Donald Trump Başkan olmadan Japonya ve Çin’den fırça yedi

Üst düzey Çin yöneticileri dün Trump’ın twitterden tehdit yağdırmasına kızıp, “Trump Hükümeti şirketlerimize gümrük vergisi koymaya giriştiği taktirde biz de aynisini yaparız ve bir ticaret savaşı çıkar!” dediler.

Japon yöneticileri de aynı gün, yani dün, “Trump işbaşına gelip de Toyota’ya Meksika’da bir fabrika kurması halinde vergi koymaya kalkarsa, biz de benzer önlemler alırız! dediler.

Trump ve danışmanları, Çin’in Dünya Ticaret Organizasyonu’na 2001 yılında üye olmasından sonra haksız rekabet yaparak milyonlarca ABD çalışanını işsiz bıraktığını söylerken, görevden ayrılmakta olan Obama dönemi ABD Dış Ticaret Bakanı Bayan Penny Pritzker, Trump’ın “Çin ABD’nin emekçilerinin işlerini çalıyor! “ tezinin çok basit bir yaklaşım olduğunu vurguladı. Çin ise genelde kendi ithalatını azaltıp, kendi ülkesinde üretim yapmaya çalıştığını gündeme getirdi.

Japonya’da Sony Başkanı Kazuo Hirai, Nissan Başkanı Carlos Ghoshn ve de birçok Japon şirketi Genel Müdürü, Trump Hükümeti Toyota ile uğraşmaya başladığı takdirde, Japonya ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin farklı bir şekle geleceğini vurguladılar. Japon tarafını temsil eden Japon Maliye Bakanı Taro Aso Toyota’nın ABD’de Kentucky’deki fabrikasında çok yüksek dozda ABD vatandaşı çalıştırdığını ve de herhalde yeni ABD Başkanı Trump’ın Toyota’nın ABD’de kaç araba ürettiğinin sayısını incelememiş olduğunu vurguladı.

Japonya Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko da Japon Hükümetinin yeni ABD Hükümetine Toyota ve de ABD ekonomisi hakkında doğru bilgi verebileceğini de söyledi.

Toyota Baja’da bir üretim tesisi olduğunu ve bu tesisin Tacoma tipi pick-up kamyonet üretiğini, 2016 yılının Ocak-Kasım ayları arasında ABD’de satılan arabalar içinde Toyota’nın 2.2 milyon araçtan sadece yüzde 6 kadarını ABD’de sattığını,ama Nissan ‘ın yüzde 22 ve de Mazda’nın da yüzde 47 kadarını satmakta olduğunu belirtti.

Toyota ayrıca Meksika’da kuracağı yeni fabrikada ABD ‘de hiç iş kaybı olmayacağını ve ABD yönetiminin getirdiği düzenleme ve kurallara zaten her zaman uyduklarını da ekledi.

Trump’ın işe başlamadan evvel ve hele twitter “silahını” kullanarak ülkeleri tehdit etmesi, uluslar arası siyasette hiç doğru bir yaklaşım değil ! Yeni Başkan’ın ve en üst düzey yardımcılarının da son derece az devlet görevi deneyimi olduğunu dün yazmıştım. Tanrı Türk’ü korusun!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar