• $13,4785
  • €15,2912
  • 794.949
  • 2011.16
22 Aralık 2016 Perşembe

Dolar ve euro eşit değere geliyor

Bu yıl Wall Street Journal’den gelen bilgilere göre, Euro Bölgesi'nden bölgenin geçmişindeki yılların hepsinden daha fazla büyüklükte sermaye çıkmış. Bu durumun etkisi de 14 yıl sonra ilk defa euro ile doların değerinin birbirine çok yakınlaşması olmuş.
Salı günkü Avrupa Merkez Bankası verileri bu durumu aksettirmiş, 2015 Eylül ayından, 2016 Eylül ayına kadar 12 aylık veride, net sermaye çıkışı durumu ortaya koyulmuş.
Euro bölgesi yatırımcıları bu süreçte bölge dışından 497.5 milyar euroluk (516.5 milyar dolarlık) finansal varlık satın alırken (hisse senedi veya bonolar), global yatırımcılar ise 31.3 milyar euro değerinde euro bölgesi varlıklarını satmışlar. (veya vadelerini doldurmuş olabilirler) Bu iki rakam toplandığında 528.8 milyar euroluk çıkış anlamıma geliyor. Bu da 1999 yılından bu yana en yüksek çıkış demek.
Salı günü ise euro’nun değeri 1.0352 gün içi değerine düşmüş. Bu da dolara karşı euronun 2003 yılından bu yana en düşük değeri olmuş. Bu sayılara bakan döviz piyasası uzmanları ise çok yakında euro dolar ile eşit değere gelir demekteler.
Euro ile doların resmi değeri Donald Trump’ın seçimi kazanmasından bu yana ABD faizlerinin daha yüksek hale gelmesinden oldukça etkilenmiş. FED de geçtiğimiz hafta uzun zamandır ilk defa faizi arttırmış oldu. Avrupa Merkez Bankası'nın faizlerinin hala eksi olduğu bugünkü durumda, FED’in pozitif hale gelen faizleri ve de faiz artırması da 2017 yılında ABD faizlerinin ve genellikle getirilerin daha yüksek olacağını gündeme getirince, yatırımcılar senet ve bonolarını bölge dışından almaya başlamışlar, fonlar bile ellerindeki parayı Euro Bölgesi'nden dışarıya çıkarmaya ve euro satmaya başlamışlar. Uzmanlar euronun önümüzdeki birkaç ay içinde de dolara karşı değer kaybetmeye devam edeceğini düşünüyorlar.
Morgan Stanley ve Goldman Sachs dolar ile euro eşitliğinin 2017 yılının sonunda gerçekleşeceğini düşünüyorken, Deutsche Bank ise euronun gelecek yıl 0.95 dolara geleceğini düşünüyor.
Aralık ayındaki FED toplantısından önce analistlerin büyük bir kısmı 2017 sonunda euro’nun değerinin 1.057 düzeyinde olacağını düşünüyorlardı. Ama FED’in gelecek yıl üç adet faiz artışı yapacağını açıklaması üzerine dolar euro karşısında yüzde 2.5 değerlendi. Yüksek faiz tabii ki paranın değerini de yükseltiyor.
Bono getirileriyle faizlerin farkı ABD ve Almanya’da son 25 yılın en yüksek değerine geldi. ABD 10 yıllık kamu borç senedi faizi 2.39, benzer Alman kamu bonolarında ise 0.27. Bu fark o kadar büyük ki, Deutsche Bank stratejisti George Saravelos’a göre, dolar daha da değerlenecek.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı