• $17,8918
  • €18,2906
  • 1032.74
  • 2785.16
1 Şubat 2015 Pazar

Dış ticaret açığı 84.5 milyar dolara düştü

Geçen yılın son ayında ihracat yüzde 1.2 artarak 13.3 milyar dolara ulaşırken, ithalat da yüzde 5.6 oranında düşüşle 21.8 milyar dolara geriledi.

Böylece aralık ayındaki dış ticaret açığı yüzde 14.6’lık azalmayla beklentiler doğrultusunda 8.5 milyar dolar oldu.
Aralık yılın son ayı olduğundan bu rakamlar sonucunda 2014 yılındaki dış ticaret açığı da 84.5 milyar dolar olarak kesinleşmiş oldu. 2013 yılında ise dış ticaret açığı 100 milyar dolar olmuştu.
Aynı zamanda, ihracatın yıl genelinde yüzde 4 oranında artarak 158 milyar dolara ulaşması ve ithalatın da yüzde 4 oranında düşüşle 242 milyar dolara düşmesi sonucunda 2013’te yüzde 60 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 65’e yükseldi.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere baktığımızda ise aralık ayında ihracat bir önceki aya göre yüzde 0.6 oranında arttı. İthalat ise yüzde 11 gibi yüksek bir oranda azaldı.
İthalatta kasım ayında da yüzde 9 oranında yüksek bir artış oranı gerçekleştiğinden, aralık ayındaki keskin düşüş de pek sürpriz değil. Bu düşüşü istatistiki hesaplama etkisi olarak düşünmek gerekiyor. Geçen ayki dış ticaret yazımızda bu ayrıntıya değinmiştik.
İç talep hakkında önemli ipuçları veren ithalat rakamlarının detaylarına baktığımızda ara malı, yatırım ve tüketim malı ithalatında bir miktar değişme olduğunu görüyoruz. Yatırım mallarında yüzde 0.4 , tüketim malı ithalatında ise yüzde 2.2 oranında artış var. Bu da iç talepte bir miktar canlanma işareti olabilir.
Ancak artışın ne kadarı fiyat etkisinden ne kadarı miktar etkisinden kaynaklandığını bilmediğimiz için kesin bir yorumda bulunmak zor.
Diğer yandan ithalattaki azalmanın ara malı ithalatından kaynaklanıyor olması tabii akla hemen petrol ve enerji fiyatlarındaki düşüşü getiriyor. Son dönemde düşen petrol ve enerji fiyatları ithalat faturamızı aşağıya çekerek dış ticaret tablosuna olumlu yansıyacak.
Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere enerji (ham petrol ve doğal gaz) ithalatında hem miktar olarak hem de maliyet olarak son dönemde düşüş söz konusu.
Bu düşüş petrol fiyatlarındaki düşük seviyelerin şimdilik kalıcı hale gelmesiyle dış ticaret açığını, bir süre için olsa da, rahatlatmaya devam edecek.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor