• $17,9673
  • €18,3368
  • 1030.49
  • 2794.59
28 Kasım 2010 Pazar

Daha çok çok 'öteki' gerekecek!

 Avrupa'da Almanya kıta genelinden daha iyi durumda olsa da Avrupa geneli uzun süre Yunanistan, Romanya, İspanya, Portekiz, İrlanda gibi ülkelerin devam eden kriz kökenli sorunlarının faturasıyla boğuşacak. Ama sonunda her kriz biter! Şöyle veya böyle, 'yere inmeyen uçak' yoktur.  

Ancak Avrupa'nın ve Almanya'nın, krizin ötesinde, yapısal sorunları var. Avrupa'da her zaman ikinci sınıf görülenler oldu. Avrupa neden her zaman 'ötekilere' ihtiyaç duymuştur? Neden 'ötekiler' her zaman var olmuştur, her zaman bir 'öteki' bulunmuştur? Bu nedenleri tartışacak yerimiz yok ama ötekiler 21.yüzyılda da var sadece adları 'göçmen'! Tabii göçmenler de ikiye ayrılıyor. Bir bölümü kolayca 'ötekilikten' çıkıyorlar. Bunlar AB'nin yeni üye ülkelerinden gelenler: Polonya gibi, Romanya, Bulgaristan gibi. Üç beş yılda 1990 öncesi Avrupa'yı oluşturan ülkelerin insanlarına uyum sağlıyorlar, sonra da onların içinde eriyip gidiyorlar. Daha başka kelimelerle ifade edersek önce 'entegre', sonra da 'asimile' oluyorlar. Diğer bölümün işi zor, çünkü onların dinleri, kültürleri başka; çoğunlukla Avrupa kıtası dışından geliyorlar ve uzun yıllardır 'öteki' olmaktan kurtulamadılar. Bugün AB'de 15 milyonun üzerinde İslam inancına sahip, bir bölümü de Türkiye'den gelmiş 'öteki' yaşıyor. İngiltere'de büyük çoğunluğu Pakistan ve Bangladeşli, Fransa'da Kuzey Afrikalı ve Almanya'da Türk olan Müslüman topluluklar onlar (Almanya'da 3,8-4,3 milyon arasında tahmin edilen Müslümanların %63,2'si Türk).


ALMANYA'DA 3 MİLYON TÜRK
Almanya nüfusunun %18,4'ü göçmen. Bu toplulukta işsizlik oranı %14,1 (Almanya geneli için bu oran genelde %7,5). Göçmen nüfusun 7.230.000 kadarı yabancı, 8.480.000'i ise yabancı asıllı Alman. Tabii bizi en fazla ilgilendiren Almanya'daki Türk nüfusun ekonomik ve sosyal durumu. Üç milyona yaklaşan Türk asıllıların nerdeyse yarısı Alman vatandaşlığına geçmiş durumda. 2009 Federal Parlamento seçimlerinde 690.000 Türk asıllı seçmen sandıklara gitti. 2008 yılı rakamlarına göre 49.500 Türk vatandaşı çeşitli AB ülkesi vatandaşlığına geçmiş, bunların 24.500 kişisi de Almanya vatandaşlığına.

Almanya'daki göçmen çocuklarının ancak %10'u üniversiteye girmek için gerekli 'Abitur' denen lise yeterlilik sınavını verebilmekte. 2007 rakamlarına göre, 20-29 yaş arasındaki erkeklerden meslek eğitimi almamış ve işsiz olan Alman asıllılar %4,5 dolaylarındayken, göçmenlerde bu oran %11'e kadar yükseliyor. AB içerisinde bu göstergedeki en büyük dengesizlik İsveç'te görülmektedir: sırasıyla %3,8 ve %14,7. Bu durumun nedenleri araştırıldığında, ana ve babanın çocukların ev ödevlerine yardım edememeleri %79, çocukların yeterince Almanca bilmemeleri %70, öğretmenlerin göçmen çocuklarla lisan bakımından anlaşamaması %53 ve öğretmenlerin göçmen çocukları yeterince desteklememesi %47 olarak tespit edilmiştir. Almanya'daki Türk nüfusun öğrenim durumunu daha yakından ele alırsak; hiç okula gitmemiş olanlar %13,1; ilköğretimi bitirmiş olanlar %61,0; orta öğretimi bitirmiş olanlar %16,0 ve yüksek öğrenim görmüş olanlar %9,9 oranındadır. Polonyalı göçmen nüfusla karşılaştırdığımızda, sırasıyla %1,0, %37,4, %22,7 ve %38,9 oranlarını görmekteyiz.


GÖÇMEN TEŞVİĞİ ÇIKABİLİR
AB ülkelerinin koyduğu tüm kurallara karşın 2009'da %58'i AB ülkelerinden olmak üzere 606.000 göçmen Almanya'ya yerleşti. Ülkede doğumların azaldığı göz önünde tutulursa ileride yüksek sayıda eğitimli göçmene ihtiyaç duyulacağı kesin. OECD'ye göre Mart 2010'da 28.000 işyeri, nitelikli insan yokluğundan boş kalmış. 2020'ye kadar doldurulamayan işyeri sayısı 2 milyona erişecek. Kesin olan, özellikle Almanya'nın karşılacağı nitelikli elemen açığına karşılık AB dışından göçmen için teşvik dahi sunacağıdır.
Kısacası, AB ve özellikle Almanya yaşam standartlarını devam ettirebilmek ve ekonomilerini büyültebilmek için daha pek çok 'öteki'ye ihtiyaç duyacaklardır. Son olarak da bir hatırlatma, bugün Almanya birinci lig takımlarında 17 profesyonel ve Türk asıllı oyuncu top koşturmaktadır.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor