• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
11 Haziran 2018 Pazartesi

Çok iyimser tahminler yapmayalım

Pozitif ekonomik büyüme tahminleri, topluma iyimserlik işaretidir ama, diğer taraftan da, birden resesyon da geliverebilir.

IMF son dönemde yeni bir araştırma yayınlamış. IMF’in yeni araştırması der ki, bizim IMF olarak kendi yaptığımız tahminler de dahil olmak üzere, çok aşırı ve iyimser büyüme tahminleri, aşırılık sonucu, resesyon ve de mali sektör problemleri yaratır.

IMF tarafından yapılan araştırmanın özetine göre, pozitif ekonomik tahminler, sık sık, hem kamunun hem de özel sektörün, endişelenmeden, daha çok borç almasına yol açarak, sonunda büyük çapta borç kökenli ve büyümeyi hırpalayacak sorunlar yaratır.

Araştırmayı hazırlayanlar tarafından yapılan incelemelere göre kısa dönemde “aşırı iyimserlik”, ilerdeki dönemlerde kısa dönemde pozitif sonuçlar gündeme getirebilir ama, diğer taraftan da ekonomiyi resesyona sokabilir, veya en azından resesyon olasılığını arttırabilir.

Konuyu inceleyen IMF raporu, British Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Paul Beaudry ve de çalışma ortağı IMF araştırmacısı Tim Willems tarafından üretilen bir akademik araştırma. Araştırma 189 ülkeyi incelemiş.

Bu 189 ülke geleceğe dönük tahminler vermişler, 1990 ile 2016 yılları arasındaki araştırmanın sonuçları yılda iki defa çıkan IMF World Economic Outlook adlı yayında 25 yıl yayınlanmış.

Sonuçta araştırmaya göre yazarlar, gelecek yılın büyümesi için bu yıl yapılan tahminleri, gerçekte hesaplanan global verilere dayanarak sonradan incelendiğinde, büyümenin genellikle yüzde 58 oranında daha yüksek çıktığını göstermiş.

IMF çalışması resesyonları bir yıl önceden yapılan tahminlere dayanarak incelediğinde de, resesyonların sadece yüzde 24 kadarını önceden tahmin edilebilmiş.

Diğer taraftan başka kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre de benzer yanılmalar ortaya çıkıyormuş. Özellikle özel sektörde, mesela bankaları inceleyerek gündeme getirilen tahminler de, IMF çalışmasına benzer boyutta, yüksek dozda aşırılık içermekte imiş.

Finansal piyasalarda yapılan incelemede ise, Standard and Poor’s 500’ün altın fiyatı incelemesinde, bir sonraki yılda altının piyasasında yüksek fiyat artışı tahmini de nedense hep yanılmış.

Bu yılki petrol fiyat fiyatı artışı da tahmincileri şaşırtmış

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi