• $17,2629
  • €17,6786
  • 968.274
  • 2408.15
27 Nisan 2016 Çarşamba

Çin’in toplam borç stoku taşınamaz büyüklüğe geldi

İnanılır gibi değil ama Financial Times tarafından verilen habere göre Çin’in toplam kamu ve özel borcu 2016 yılının ilk çeyreğinde GSYİH oranı olarak yüzde 237 düzeyine zıpladı.

Bu ne demek? Çin ya sıkı bir finansal krize düşme riskini taşıyor ya da Japonya gibi uzun bir deflasyon, yani uzun süre büyüyememe dönemi yaşamak durumuna gelecek!
Çin’in toplam net borcu mart ayında dolar olarak 25 trilyon dolar kadar olarak hesaplandı. Bu kadar borç oranı ancak ABD veya Euro Bölgesi’nde olabilir.
Çin’in borcu, düzeyi kadar, ne kadar kısa zamanda ne kadar çok hızla arttığı açısından da endişe verici. 2007 yılının sonunda toplam borcu GSYİH oranı olarak sadece yüzde 148 idi.

Büyüme ve finansal risk hedefi

Çin’in hızla aratan borcu IMF tarafından da kısa bir zaman önce gündeme getirilmişti. Goldman Sachs’ın yatırım stratejisi uzmanı Ha Jiming de bu konuyu vurgulayan bir raporu 2016 yılının başında yayımlamıştı.
Geçen yılın üçüncü çeyreğinde bankaların bankası BIS gelişen ülkelerin tamamının toplam borcunu GSYİH oranı olarak yüzde175 olarak hesaplarken Çin’in borcunu yüzde GSYİH oranı olarak yüzde 249 olarak hesaplamıştı. Aynı büyüklük ABD için yüzde 248 ve Euro Bölgesi için de yüzde 270 olarak bulunmuştu.
Beijing’in (Pekin) zaten kısa vadede büyümeyi arttırmak ve uzun vadede de finansal riski azaltmak çabası içinde olduğu biliniyor. Ama 2016 yılının ilk üç ayında yeni borçlanmanın bir evvelki yılın kredi artışının yüzde 50’si kadar arttığı da biliniyor.
Birçok uzman da Çin’in ekonomik ve finansal sağlığının risk içinde olduğunu vurguluyor. Çin’in durumunu Lehman ve Bears and Stern kuruluşlarının kriz ortamındaki yapısına benzetiyor.
Tabii Çin banka sitemine devletten nakit aktararak bankaları likit tutabilir.
Ama geri ödenemeyen borçların da Japonya benzeri bir deflasyon yaratmasının olasılığı da oldukça yüksek.

Borç gidişatı endişe verici

Birçok kimse Çin’in borç yükünün Nomura’nın Yöneticisi Richard Koo tarafından Japonya’nın geçmiş sorunlarına bakarak icat ettiği tabirle 'bilanço resesyonu' kurbanı olacağını düşünüyor. Şirket borçları çok yüksek düzeye gelince klasik para politikası etkisiz hale geliyor ve de şirketler borç azaltma girişimine angaje oluyor ve de en ucuz düzeylerde bile yeni borç almıyor. Bu da büyümeyi baltalayarak enflasyon getiriyor. Borçlar bilançolarda gözükmezse de sorunlar deflasyon olarak ortaya çıkıyor.
BIS Eylül 2015'te 42 ülkenin toplam borç sayılarını hesaplayarak yayınlamıştı. BIS de Çin’in borç gidişatından endişeli idi.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı