• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Şubat 2016 Pazartesi

Çin’de para politikasını kim belirliyor?

Dünyanın en zor işlerinden biri herhalde Merkez Bankası Başkanı olmaktır. Çeşitli ülkelerin Merkez Bankası Başkanlarının değerlendirilmesi yapılırsa da herhalde en zor Merkez Bankası Başkanlığı Çin’dedir. Çünkü Çin’de kimse bağımsızlıktan, uzmanlıktan falan bahsetmiyor. Tam tersine, her kişi biliyor ki, Çin’de para politikasını Komünist Parti’nin siyasileri belirler. Bağımsızlık kelimesi para politikasında hiç mi hiç konuşulmaz. Peki Merkez Bankası Başkanı ne yapar? İşte geçtiğimiz cuma günü olduğu gibi, piyasada olaylar, dalgalanmalar, finans sektöründe sallantılar bir müddet gerçekleştikten sonra, epey geç de olsa, Çin Merkez Bankası Başkanı bir basın toplantısına çıkar ve olan biten konusunda yüzeysel bir konuşma yapar, iç ve dış aleme hitaben son bir sakinleştirme girişimi gerçekleştirir.

Çin Merkez Bankası Başkanı, Zhou Xiaochuan, yani saçı sakalı ağarmaya yüz tutmuş ihtiyar, aynen bunu, cuma günü bir kere daha yaptı. Cuma sabahı Shanghai’de Zhou G 20 toplantısı için toplanmış olan ve dünyanın çeşitli köşelerinden gelen finans sistemi yöneticilerine, Çin konusunda çok sayıda kişi ve kurumun endişeleri olduğunu bildiklerini ama Çin’in tüm ülkeler arasında son bir iki ayda Çin’de gerçekleşen türden türbülansların yarattığı sorunları göğüslemek konusunda en güçlü ülke olduğunu ve kimsenin endişelenmesine gerek olmadığını söyledi. Kendi bildiği yaklaşımla sakinleştirme yaptı.
Zhou hedge fund denen ABD fonlarının Çin’in döviz rezervlerinin azalmasından korkmaların gereksiz olduğunu ve Çin’in parasını devalüe etmeyi düşünmediğini vurguladı. Dedi ki, Çin’in döviz rezervleri, içinde belli ve sınırlı petrol olan bir rezervuara benzemez. Tersine bir yandan sürekli su giren diğer taraftan da sürekli su çıkan, bir su rezervuarına benzer tasvirini gündeme getirdi. Bu benzetme hedge fund tayfasını memnun etmiş olacak ki, hisse senedi piyasası aynı gün yüzde 1 yükseldi, halbuki perşembe günü yüzde 6.5 düşmüştü. Renminbi de Hong Kong’da çok hafif değer kaybetti.
Ama Zhou para politikası konusunda hiçbir şey söylemedi. Diğer Merkez bankaları gibi planlarının ne olduğundan da hiç bahsetmedi. Çünkü Çin’de Merkez Bankası bir “danışmanlık kurumu” olarak görülüyor. Temel kararları ise siyasiler verir, uygulatır ve gerekirse açıklar durumda.
Zhou çok zevkli döşenmiş olan, Merkez Bankası Shanghai şubesinin dördüncü katındaki salonunda, çeşitli ülkelerden gelen finans sektörü yöneticilerine karşı tam bir saat konuşmasına rağmen, çok dikkatli idi. Para politikasının nasıl uygulanacağı konusunda hiçbir şey söylemediği gibi, siyasilerin para politikası tutumunu etkileyecek hiç bir şey de söylemedi.
Eylül ayında Ankara’da yapılan G 20 toplantısında da ortaya konuşmuş ve hiçbir önemli şey söylememişti.
Ama aslında düşünülmüyor ki, eğer piyasaya gerçekler konusunda açıklama yapmazsanız, yabancıların ve uluslararası finans sektörü temsilcilerinin kendi hissiyatlarına dayanarak ve eksik bilgi ile davranmasının riskini taşırsınız.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!