• $16,3526
  • €17,4451
  • 973.044
  • 2402.97
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Çin Trump’ın ticaret politikasına tamamen karşı

Uluslararası ilişkiler zorlayıcı hale gelince Çinliler geçmişte çenesini pek tutmazdı. 1956 yılında Çin ile Sovyetler iyice birbirinden kopunca, Çin Başkanı Mao Zedong, “Sovyetlerin her gaz kaçırması hoş kokmaz !” demiş. Onlarca yıl sonra 1989 yılında Tiananmen olayı sonrasında Çin lideri Deng Xiaoping Washington’u alenen itham etmişti.1999 yılında ise NATO kuvvetleri Belgrad’daki Çin elçiliğini bombaladıklarında, binlerce Çinli protestocu sadece ABD elçiliğinin tüm camlarını taş atarak kırmıştı.

Bu nedenle geçmiş hatırlandığında bugünün Çin reaksiyonu geçmişe hiç benzemiyordu. Bu ay Beijing, ABD tarafından gündeme getirilen ve ABD tarafından uygulanmaya başlayan vergili ticaret savaşına reaksiyon göstermemiş ve vatandaşlarına da ABD ürünlerine karşı reaksiyon yaptırmamıştı. Komünist Partisi şimdiki dönemde ise sadece,” ABD’nin bugünkü yaklaşımı adım adım global ekonomiyi daralmaya ve felakete götürecek, küçültecek!“ demişti.

Çin Dış İşleri Bakanlığı ABD vergi tarifelerini “Hiç bir şekilde kabul edilemez! “diyerek gündeme getiriyor ve ülkenin yabancıların koruma yaklaşımlarını da hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini gündeme getiriyordu. Beijing 34 milyar dolarlık, ABD ithalatına konan vergileri, tarımcılara ve de Trump’a oy verenlere aksettirmeye de çalışıyordu. Çin Bakanı Li Kegiang geçtiğimiz hafta Almanya’yı ziyaret ederek, Çin’de ABD şirketlerine rekabet eden Almanlara destek veriyor ve mesela Almanların Deutsche Bank kurumuna da bol destek aktararak dost kazanıyordu. Deutsche Bank Shanghai’da bonoları kabul etme lisansı da almıştı. Beijing aynı zamanda BMW firmasına ortak üretim tesisinde kontrol yetkisi vermişti.

Bu tür Çin –Avrupa ilişkileri Amerikan firmalarının Beyaz Saray'a baskı yapmasına yol açıyordu. ABD firmaları da benzer işlemleri yapabilmeyi istiyorlardı ama Trump türü yaklaşım engel oluyordu. Trump yaklaşımı ise Avrupa ve özellikle Japonyada da pek ilgi görmüyordu.

Ancak şu anda Trump 200 milyar dolarlık vergi uygulamaya başlamaya çalışıyordu ve de bu Çin tarafından öfkeyle redediliyor, çünkü Beijing için bu çok büyük zarar demek. Tabii Çin yüzde 6.8 oranında büyüyen bir ulusal ekonomi. Ama Trump yaklaşımı nedeniyle, Çin parası renminbi değer kaybetme durumuna gelecek ve de Shanghai hisse senetlerinin değerleri etkilenecek, azalacak.

Bu yıl 1993 yılından bu yana ilk defa, Çin ilk defa cari denge açığı yaşayacak gibi. Bu da büyük projelerinin gerçekleştirilmesini zorlayacak.

Bir diğer sorun da Çin ABD’den bilgisayar teknolojisi için destek alamayacak olursa da oldukça zorlanacak.

Bakalım zaman içinde neler olacak!

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır