• $15,5688
  • €16,2427
  • 900.428
  • 2417.94
10 Temmuz 2018 Salı

Çin ticareti, vergici Trump ile kavgada

Hafta sonundan evvel ABD Başkanı Trump, 34 milyar dolarlık Çin kökenli ithalatına vergileri yapıştırdı. Böylece de iki büyük ülke, Çin ve de ABD, iki dev ekonomi arasında ticaret savaşını başlattılar. Bu durum tabii hükümetlerin ve de uluslararası şirketlerin kavgalarının sonucu idi.

Fakat Bay Trump işi büyüttü ve de Çin’den ithal edilen 500 milyar dolarlık ithalatın bütününü vergiye tabi tutarak savaşı daha da azdırdı.

Çin’in Ticaret Bakanı da Trump’ın global sanayiyi hırpaladığını ve de global ekonomik gelişmeyi yavaşlattığını gündeme getirdi.

Çinden ithal edilen, elektrikli otomobiller ve sanayi makinalarına kadar 818 ayrı ürün vardı ve de Bay Trump Çin’i sıkıştırmaya kararlı idi.

Önümüzdeki haftada ise 16 milyar dolarlık daha ürün ithalatı vergi için hedef alınacaktı ve de Çin devam ederse de 200 milyar dolarlık daha ilave olacaktı.2017 yılında Çin’den ABD ithalatı 505.5 milyar dolar olmuştu.

Çin ise rekabeten ABD’nin enerji ve de ve tarım ürünleri ihracatını hedeflemekte idi. Bunların arasında soya fasulyesi ve de ham petrol da vardı.

ABD yöneticileri ise ticaret nedeniyle azalan ABD çalışan sayılarını gündeme getiriyorlar ve ticaret savaşının sonuçlarıyla yaşayabileceklerini söylüyorlardı.

Trump’ın ekonomik danışmanlar kurumunun Başkanı Kevin Hassett, Bloomberg televizyonuna konuşurken, “Dış ticaretteki gelişmeler sanayimize pek önemli etki yapamıyor!” diyordu. Çünkü etki yapsa idi, işten istifa eden sayısının çok artması gerekti de diyordu.

ABD, imalat sanayii sektöründe haziran ayında 213 bin emekçi artışı olmuştu. Bunların 36 bin kadarı Bay Trump’ın dış ticaret konusu imalat sanayii mallarındaki en önemli ürünlerde çalışmakta idi.

Ama diğer taraftan 600 bin kadar işçi yeniden çalışma hayatına girmişlerdi. Fakat diğer yandan iş hayatındaki bazı gruplar, Bay Trump’ın agresif ticaret politikalarından etkilenmeye başladıklarını da söylüyorlardı.

Çünkü Trump’ın agresif ticaret politikaları şirketlerin maliyetlerini yükseltiyordu ve firmaların işçi azaltmasına da kısmen yol açmakta idi. Makine imalatçılarının “Full etkiyi göremiyoruz ama yakında etkiler açıkça görülebilecek!” tezi, Kip Edeberg adlı Makine Üreticileri Derneği Üyesi tarafından da gündeme getirilmeye başlanmıştı.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi