• $9,497
  • €11,07
  • 543.889
  • 1455.42
26 Nisan 2015 Pazar

Çin Pakistan ile yatırım anlaşmasını imzaladı!

Çin Başkanı Xi Jinping geçtiğimiz hafta ülke hükümetinin en güçlü silahı olan “para” ile Pakistan’da görüldü. Hem de hayal etmesi çok zor bir miktarda bir para ile.

Ne yapıyordu ? Çin Başkanı 46 milyar dolarlık bir yatırım ile yeni bir “İpek Yolu “ açacak olan bir projenin ilk anlaşmalarını imzalamak üzre Pakistan’da idi ve derhal tamı tamına 28 milyar dolarlık altyapı yatırımının anlaşmalarının altına da imzalar atıldı .
Proje hem karadan hem de denizden geçen bir yeni”İpek Yolu “ açıyordu ve bu yeni “İpek Yolu “ koridoru Çin’i ve Asya’yı hem Orta Doğu ile , hem de Avrupa ile kısa yoldan birleştirmeyi planlıyordu.
Proje Çin’in enerji ithalatını yeni inşa edilecek koridor üzerinden daha kısa bir yoldan gerçekleştirmeye çalışırken, bir savaş ortamında askeri güçle kapatılabilecek olan ( Çoğu Müslüman olan ülkeler yani Malezya ve Endonezya tarafından kapatılabilir) Malakka Boğazını da bypass durumuna getiriyordu.
Tabii bu proje bittiğinde Pakistan ve komşuları da büyük ekonomik avantajlar elde edeceklerdi.Pakistan Hükümeti tarafından verilen bilgilere göre 10 milyar dolar Pakistan’da yapılacak altyapı projelerine harcanacaktı. Proje harcamalarının önemli bir kısmı Pakistan’ın en güney batısında Gwadar adındaki derin su limanı ile karayolu ve de tren yolu kullanarak , yeni yatırım sayesinde Baluşistan Bölgesini de aşarak Çin’in Batısına ulaşıyordu. Gwadar limanından Çin’in Batısındaki Xijiang Bölgesine ulaşmak, kısa yoldan Çin’in Orta Doğu ve Avrupa ile ticaretini daha kısa ve tabii daha da güvenlikli bir yoldan geçirecekti.
Projede 37 milyar dolar ise Pakistan’dayapılacak olan kömüre dayan enerji üretim tesisleri, ayrıca hidroenerji projeleri ve Gwadar Limanı sayesinde, kabaca on yıldır büyük enerji sıkıntısı yaşayan, hemen her gün defalarca elektrik kesilen Pakistan’da bu enerji sorununu ortadan kaldırmaya harcanacaktı.
Tabii aslında Çin’in aklında güvenlik konusu ticaretten daha da büyük bir önem taşımakta. Çin’in Xinjiang eyaletinde Müslüman azınlık Pakistan ile oldukça birbirlerine yakınlar . Çin Pakistan’a bu büyük yatırımı yaparak Pakistan’daki militanları da pasifleştirmeyi ve böylece ekonomik değişim sonucu Çin’in batısına sulh getirmeyi de planlıyor.
Pakistan ekonomisi büyürse ve enerji sorununu da çözerse, bölgedeki militanları susturmak daha kolay hale gelecek. Ayrıca Pakistan Ordusu Afganistan’daki kargaşanın da ortadan kaldırılmasına yardım edebilecek hale gelecek. Böylece paramparça durumdaki bir bölge de yatırım ve ticaret artışı ile birleşebilecek ve ekonomik değişim ve atılım yaşayabilecekti.
Ancak bu ABD ile Çin arasında bir çekişme gibi de görülmemeli deniyor. Yeni “İpek Koridoru” hem ABD hem de Çin’in çıkarlarına hizmet edebilir. Stabilite yaşayan ve ekonomik hamle yapan bir Pakistan olgusu hem tüm Dünya hem de tüm bölge için çok önemli bir atılım diye düşünmek gerekli.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu