• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Aralık 2010 Çarşamba

Çin ekonomisi ABD'yi ne zaman geçer?

Futbolun bugün geldiği noktada popülizm ve palavracılık futbol medyasını işgal etmiş durumda. Tabii ülkemizde seçim yaklaştıkça ekonomide de popülizm ve palavralar ortalığa dökülecek, medyayı etkileyecek.

Geçtiğimiz günlerde 'futbol ekonomisi' konulu bir seminerde bir futbol teknik adamı ile ekonomi konuşurken dostumuz ülkede 400 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını söyledi. Sayılarını nereden aldığını bilmiyorum ama en büyük özelleştirme olan Telekom özelleştirmesi 6 milyar doları aşan bedel ve 2 milyar dolara yakın da içerdeki nakitten oluşuyordu. Toplamı sekiz eder de biz on diyelim. 400 milyar dolar özelleştirme yapılmış olması için 40 tane 'Telekom' satılması gerek.

Ekonomi konusunda popülizm ve palavra dünyada da yaygın. Bu tür yaklaşımlar en çok da Çin konusunda ortalığa dökülüyor. En popüler konu da Çin ekonomisinin büyüklüğü ABD ekonomisini ne zaman geçecek hesabı!


2 YÜZYIL EVVEL EN BÜYÜKTÜ
Unutmayalım ki iki yüzyıl evvel Çin dünyanın en büyük ekonomisiydi.
Bu büyüklük hesabında dört ayrı bakış açısı var. Birincisi güncel dolar bazında ABD ve Çin ekonomilerinin toplam GSYİH sayılarını karşılaştırmak. İkincisi güncel dolar bazında kişi başına GSYİH sayılarını karşılaştırmak. Diğer taraftan da satın alma gücü paritesiyle toplam GSYİH ve kişi başına geliri karşılaştırmak.
The Economist tarafından 2010 sonu yılbaşı derlenen haberde 'The Conference Board' adlı araştırma kurumu Çin'in ABD'yi 2012 yılında yakalayacağını açıklamış. Tabii ki satın alama gücü paritesi bazında. Yani Çin'de fiyatların ABD'ye göre daha düşük olması nedeniyle geçimin daha kolay olması gündeme getiriliyor. Söz konusu olan satın alma gücü paritesiyle hesap ve toplam GSYİH, tabii ki kişi başına sayılar değil.


DOĞRU METOD NEDİR?
Ancak nasıl futbol yorumcuları futbol konusunda hiç anlaşamazsa, iktisatçılar da doğru metodun ne olduğu konusunda hiç anlaşamazlar. Genelde söz konusu zirvedeki ekonomiler olduğu zaman doğru karşılaştırmanın güncel dolar bazında yapılması gerekir diyenler çoğunlukta. Bu ölçüte bakıldığında Çin ekonomisi güncel dolarla ABD ekonomisinin sadece yüzde kırk kadarı büyüklükte.

Goldman Sachs denen kurum BRIC ülkelerini karşılaştırmak için hesap yaparken, ilk defa Çin ne zaman ABD'yi geçer araştırmasını yaptığında, 2041 yılı gündeme gelmiş. Bugün Goldman Sachs 2027 diyormuş. Kasım ayında ise Standard Chartered Kurumu 2020 demiş. Tabii global ve finansal kökenli kriz tahminlere önemli boyutta etki etmekte. ABD GSYİH sayısı 2010 üçüncü çeyreğinde Aralık 2007 tarihindeki düzeyinden daha düşüktü. Çin GSYİH sayısı ise Aralık 2007 tarihinden bu yana reel yüzde 28 büyümüş. Çin ve ABD son on yılın ortalama büyüme hızlarıyla büyürse (Çin 10.5 ve ABD 1.7) ve şartlarda önemli bir değişiklik olmazsa Çin 2022 yılında ABD'yi geçecek hesabı yapılıyor. Ama bu çok kaba bir hesap. Başka şeylerin de göz önüne alınması gerek.  Unutulmaması gereken geçmişte Japonya konusunda geçmişte yapılan gelecek öngörülerinin ne kadar yanlış olduğu. Önümüzdeki yıllarda Çin yaşlanacak ve çalışma yaşındaki nüfus da azalacak ve prodüktivite de düşecek.

Gelecekte ne olacağı konusu araştırıldığında enflasyon ve yuan dolar arasındaki kur gelişmeleri konusunda da geleceğe dönük varsayım yapılması gerekiyor. Son on yılda ortalama GSYİH deflatörü ile ölçülen Çin enflasyonu yüzde 3.8 ve ABD enflasyonu ise yüzde 2.2. Çin 2005 yılından bu yana kısmen parasının değerini sabitleştirmeyi azalttı ve yuan yılda ortalama yüzde 4.2 kadar da değer kazanıyor.

The Economist gelecek on yılda Çin reel büyümesi yüzde 7.75 ve ABD reel büyümesi ise yüzde 2.5 olursa ve Çin enflasyonu yüzde 4 ve ABD enflasyonu yüzde 1.5 olarak ortalama sergilerse ve yuan yılda yüzde üç değerlenirse, diğer konularda da varsayımlar aynı kalırsa Çin'in toplam GSYİH büyüklüğünde ABD'yi 2019 yılında yakalayacağını söylüyor. Eğer Çin'in yıllık reel büyüme oranının yüzde 5 düzeyine ineceği varsayılırsa da 2022 yılında güncel dolar bazında eşitlenme gerçekleşir diye düşünülüyor.

Kişi başı hesabına bakıldığında ABD hala ortalamada Çin'in dört misli daha zengin bir durumda kalacak.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!