• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
1 Haziran 2018 Cuma

Çin, bağımsız Tayvan’ı sıkıştırıp duruyor!

Haritayı açıp baktığınızda Tayvan, Çin’den epey uzakta ve 23 milyon nüfusu olan, Manila’nın kuzeyinde, Hong Kong ve de Çin’in doğusunda kocaman bir ada olduğunu derhal görürsünüz.

Çin bu adayı kendi parçası yapmak hevesinde olsa da, ada hiçbir zaman Komünist Çin’in parçası olmadı, bağımsızlığını hiç kaybetmedi. 2016’dan bu yana Tayvan’ın başındaki lider Tsai Ingwen ise Demokratik Parti’nin başkanı olarak da bağımsızlıktan hiç vazgeçmedi, dolayısıyla komünizm hiçbir zaman Tayvan’da bulunamadı. Ama tabii Çin, Tayvan’ı Çin’in parçası yapmak için sürekli çalışıyor. Tayvan’ın Dışişleri Bakanı Joseph Wu, gazetecileri toplayıp, Çin Başkanı Xi Jinping’in martta yaptığı konuşmada Tayvan’ın Çin ile birleşmesi gerektiğini vurgulamasını eleştirmişti.

Ülkenin 96 yaşındaki eski lideri Lee Teng Hui, 1996’da Tayvan’ın ilk demokratik olarak seçilmiş başkanı olarak, “Çin’in hedefi hiçbir zaman değişmedi!” demişti.

Başkan Tsai İngwen, sürekli olarak Çin’in Tayvan konusundaki kampanyalarına karşı çıkmaktaydı. Dişişleri Bakanı Joseph Wu da, her gün demokrasi konusunda konuşmakla beraber, Çin, Tayvan’daki iş sahiplerini dünyanın en büyük piyasası olan Çin’den dışarıda tutmanın faturasını gündeme getirmekle sürekli karşı çıkan iş sahipleriyle uğraşmaktaydı.

Tayvan’ın bağımsızlığını sürekli gündemde tutanlar ise, adada 200 kadar dağ bulunduğunu, dağların 3000 metre yükseklikte olduğunu ve kimsenin bu adayı terk edemeyeceğini vurgulayıp duruyordu.

Tabii aslında Tayvan’daki Çin kökenli insanların çocuklarıydı. Bu insanlar 1949’da komünizmin Çin’e hakim olması sonucu Çin’den kaçmışlardı. Çin ve Tayvan birbirinden çok farklı iki ülke haline gelmişti.

Tabii Tayvan’da bazı kimseler ‘Çin ile birleşme hikayesi’ anlatmakta olsa da, hükümet, ABD, AB ve de Japonya gibi dost ve bağımsız ülkelerle ilişkilere girmekte ve Çin‘den uzak durmakta.

Tabii bu arada farklı ülkeler de var. Mesela Burkina Faso Çin’i kabul etmiş ve ilşkilerini Çin’e bağlamıştı. Burkina Faso’dan birkaç hafta sonra da Dominik Cumhuriyeti Çin’i tanıdı.

Ama şu anda 17 ülke ve de Vatikan, bağımsız Tayvan’la diplomatik ilişkiler içinde .

Tayvan, dünyadaki 22. büyük ekonomi. Kendi kendini yönetebilir ve üretim yapabilir ama nedense bazıları Çin’e bağımlı kalmaktaydılar. Bakalım ileride Çin daha da kuvvetlendikçe durum ne olacak!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler