• $15,5565
  • €16,2533
  • 898.859
  • 2423.36
5 Kasım 2011 Cumartesi

Çin, ABD'yi ve AB'yi nasıl geçecek?

2008 krizi dünyada bugüne kadar pek yüksek sesle konuşulmayan ve açıkça tartışılmayan  bazı gerçekleri gün ışığına çıkarttı. Dünyada önce sanayi devriminin mimarı ve sömürgeci Birleşik Krallık hegemon olmuştu, ama sonra giderek zayıflamıştı. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda ABD, Birleşik Krallığın yerine geçti, ABD sonunda sallanırken de rakibinin Avrupa ülkeleri olacağı düşünülüyordu. Ancak bugün eldeki gerçeklere göre galiba yeni hegemon Çin olacak gibi duruyor. Çin'in önümüzdeki 15-20 yıl içinde kişi başına gelirde geçmese de , (nüfusunun ABD'nin dört misli kadar olması nedeni ile) toplam ekonomi büyüklüğünde ABD'yi geçecek olması tezi şu anda Peterson Institute of International Economics  çalışanı ve geçmişte GATT, IMF gibi kurumlarda çalışmış Hindistan kökenli Oxford mezunu iktisatçı Arvind Subramanian tarafından 2011 yılında yazdığı ve eylül ayında yayınlanan 'Eclipse: Living in the Shadow of China's Economic Dominance' adlı eser ile ortalığa döküldü.

"cnabdyi.jpg"

Ancak Subramanian'ın geleceğe dönük tezleri Angus Maddison'un geçmişe dönük istatistiki verileri olmasa kolayca gerçekleştirilemezdi. 
Aslında bir İngiliz iktisatçısı ve ekonomi tarihçisi  olan Angus Maddison (1926-2010) ekonomik gelişmenin tarihini yüzlerce yıl geriye giderek hesaplamaya nerede ise bütün ömrünü harcamıştı. Maddison'ın topladığı veriler arasında Çin'in son 20 yüzyıldaki ekonomik verileri ve de Roma İmparatorluğu'nun geçmiş verilerini vardı.
Dünyanın birkaç yüzyıllık geçmiş gelişmesine ait olan istatistiklerin çoğunu Angus Maddison'un eserlerine borçluyuz. Aşağıda Subramanian'ın araştırmasından ekonomik güç gelişmelerini tarihini sunuyoruz.   
Arvind Subramanian'ın araştırmaları önümüzdeki 20 yıl içinde dünyada ekonomik güç nedeniyle yeni hegemon olacak olan Çin'in 2030 civarında ekonomik güç nedeni yle siyasi güç kazanacağını ortaya atıyordu. Ancak Yunanasitan nedeniyle Fransa Başkanı Sarkozy'nin Çin Başkanı Hu Jintao ile konuşup Avrupa kurtarma fonunun finanase etmelerini rica etmesi Çin'in gücünün düşünülenden erken geleceğini ortaya koydu. İlk tablo 'Çin 2030 yılında dünya toplam üretiminin yüzde çoğunluğunu yapacak!' tezinin tezinin sayısal detaylarını gösteriyordu. Durum açık . İkinci tablo ise Çin'in zaman içinde dünya ticaretine ne boyutta hakim olacağını gösteriyor. Bu tahminler önümüzdeki dönemde çok tartışılacak ve birçok ekonomik ve siyasi gelişmeye ışık tutacak, o nedenle 'Eclipse' adlı eser okunmalı ve incelenmeli!

"klkl.20111104232131.jpg"

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi