• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
13 Aralık 2015 Pazar

Cari açıkta toparlanma sürüyor!

Bu hafta açıklanan veriler ekonomi açısından oldukça olumlu geçti. Önce sanayi üretiminde beklenmedik sürpriz bir büyüme oranı açıklandı. Ardından üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verisi de yine beklentilerin oldukça üstünde gerçekleşti. Aynı gün açıklanan ödemeler dengesi verileri de Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olarak değerlendirilen cari açıkta toparlanmanın hızlanarak devam ettiğini gösterdi. Beklentiler ortalama yarım milyar dolar cari açık olması yönündeyken aylık açık sadece 133 milyon dolar oldu. Bu rakamla birlikte geçen yıl 33.8 milyar dolar olan on aylık cari açık bu yılın on aylık döneminde 25.4 milyar dolara geriledi.

Daha önce açıklanan dış ticaret verilerindeki gelişmelerin etkisiyle cari açıktaki toparlanmanın zaten devam etmesi bekleniyordu. Ancak toparlanma beklenenin de üzerinde gerçekleşti. Daha önce açıklanan dış ticaret verilerinde ihracat artışı yüzde 3.1 olurken ithalat yüzde 11.9 oranında azalmıştı. Ödemeler dengesi verilerinde de benzer oranlar görüldü. Aşağıdaki tabloda ödemeler dengesinin ana kalemleri hem ekim ayı, hem de ilk on aylık gerçekleşmeler çerçevesinde geçen yılla karşılaştırmalı olarak özetleniyor:

Tabloda da görüldüğü üzere yaklaşık 2.4 milyar dolarlık dış ticaret açığının tamamı turizm gelirleriyle dengelenmiş ve gelir transferleri nedeniyle küçük bir açık gerçekleşmiş. Finansman tarafında ise geçen yıla göre belirgin bir düşüş var. Toplamda geçen yılın Ekim ayında 5 milyar doların üzerinde gerçekleşen finansman girişi bu yıl 1.1 milyar dolarda kalmış. Finansmanda ana kalem bankacılık dışı özel sektörün net borçlanması olarak gözüküyor. Aynı zamanda geçen ay 2 milyar dolarlık finansman girişi sağlanan net hata ve noksan kaleminde de net 2.1 milyar dolarlık çıkış yaşanmış.
Cari açık 133 milyon dolarda kalmasına rağmen finansman açığı, yani rezervlerdeki azalma 1.2 milyar dolar olmuş. Böylece bu yılın ilk on ayında rezervlerdeki azalma toplam 5 milyar dolara ulaşmış. Geçen yılın aynı döneminde rezervlerde 4.4 milyar dolarlık artış gerçekleşmişti. Finansman tarafında görülen azalmayı sadece Türkiye’ye has bir durum olarak görmek yanıltıcı olacaktır.
Kuşkusuz ekim ayı verilerinde seçimlerden önce olması nedeniyle siyasal belirsizliğin bir miktar etkisi vardır. Ancak, küresel piyasalarda Fed faiz kararlarına ilişkin beklentilere paralel olarak finansman daralması bütün gelişmekte olan ülke ekonomilerini etkiliyor. Bu dönemde cari açıkta devam eden toparlanma daha da önemli hale geliyor. Aynı zamanda doğrudan yatırımlar kaleminde geçen yılın 10 aylık ayni dönemine göre 5.6 milyar dolardan 9.1 milyar dolara yükselen net girişler de olumlu haneye yazılmalı. Doğrudan yatırımların cari açığı karşılama oranı altı ay önce yüzde 10 civarındayken ekim ayı itibarıyla yüzde 25 seviyesine yükselmiş durumda. Enerji fiyatlarındaki düşük seyir de cari açığın önümüzdeki dönemde de toparlanmasına katkıda bulunacak. Bu noktada, ihracatın ekim ayındaki gibi artmaya devam etmesi dış kaynaklı risklerin ekonomi üzerindeki baskısını hafifletecektir.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?