• $16,555
  • €17,5726
  • 970.646
  • 2529.26
21 Şubat 2014 Cuma

Cari açık zayıf karnımız tasarruf yapmamız şart

Ülke olarak en büyük zayıflığımız cari açık. 2013 yılı büyümesi seçimlerden sonra ilan edildiğinde cari açık / GSYİH yüzde 8 oranına dayanmış olacak. Ülke olarak acilen tasarruf yapmaya başlamalı ve siyasi gerilimi azaltmalıyız.

Dün 2013 büyümesinin yüzde 4 oranını çok az da olsa aşacağını ama 2014 için yüzde 2-3 arasında bir büyüme beklediğimizi vurgulamıştık. Burada aslında bir sürpriz yok. Tabii ki ülkemiz ile geçmişte yaptığı rating anlaşması geçen yıl Hükümet tarafından iptal edilen S&P'nin açıkladığı 2013 için yüzde 3.6, 2014 için de yüzde 2.4 büyüme derin bir analize dayanmıyor. Ama örneğin Merkez Bankası'nın 14 Şubat'ta açıkladığı beklenti anketinde de 2014 yılı büyüme beklentisi bir evvelki ayki raporda 3.2 iken, şubatta yüzde 2.8 düzeyine gerilemiş bulunuyor.

GENEL BİR ÇÖKÜŞ BEKLENTİSİ YOK
Ancak Batı ekonomi medyasında gelişen ülkelerin 1997 Asya Krizi veya 1980’li yılların başındaki Latin Amerika Tequila Krizi gibi bir genel çöküş beklentisi yok. Bu görüşe biz de katılıyoruz. Nitekim geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Babacan da ülkemizde 'toplu bir çözüm paketi gerektirecek bir ekonomik sorun olmadığını' vurguladı. Ancak Babacan tüm konuşmalarında siyasi gerilimin azaltılması gereğini de hep vurgulamış bulunuyor.

TARIM DIŞI İŞSİZLİK YÜZDE 12.1
Tekrar verilere dönelim. İstihdam ve işsizlik verileri üç ayın ortalaması olarak yayınlanır. Kasım 2013 verisi ekim, kasım ve aralık aylarının ortalamasıdır. Kasım ayında mevsimsel düzeltme yapılmadan önce, işsizlik 0.5 puan artışla 9.9'a çıktı. Mevsim etkilerinden arıtma yapıldığında işsizlik oranı değişmeyerek yüzde 9.9 olarak gerçekleşti. Ülkemizde tarım sektörü istihdamı çok dalgalanır, bu nedenle esas gösterge olarak tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri en önemli kriterdir. Tarım dışı işsizlik mevsimsel düzeltme sonrası kasım ayında ekim ayındaki yüzde 12.1 oranında sabit kaldı.Unutmayalım ki aralık işsizlik sayıları kasım, aralık, ocak verilerinin ortalaması olacak. Sonuçta yükselen faiz ve kur etkisinin ancak ocak ayının sonrasında verilerde görülebilmesi mümkün olacak.

BÜTÇEDE ÇOK DİKKATLİYİZ
TABİİ ülke içinde ve dışında en çok bakılan veri cari denge açığı. Bu en büyük zayıflığımız. Hükümet de ikinci bir zayıflık gündeme gelmesini önlemek için bütçede dikkatli davranıyor. Nitekim 2013 sonunda kamu açığı/GSYİH oranı yüzde 1.1 gibi düşük bir düzeye geriledi.

İTHALAT HIZ KESMİYOR
CARİ denge açığımız aralık ayında beklentilerin üstüne çıkarak aylık 8.3 milyar dolara yükselmişti. Bu yükseliş sonucu 2012 yılında 48.5 milyar dolar olan yıllık açık yüzde 34 artışla 65 milyar dolara ulaştı. Önemli olan ihracatın yıllık bazda değişmediği, ama ithalatın 15 milyar dolar veya yüzde 6.4 artarak 243.3 milyar dolara çıktığı gerçeği.

GELİRE ORANI %8'İ BULABİLİR
2013 büyümesi mahalli seçimden hemen sonra ilan edildiğinde cari açık / GSYİH yüzde 8 oranına dayanmış olacak. Ülke olarak acilen tasarruf yapmaya başlamak ve siyasi gerilimi azaltmak zorundayız. Yarın verilere devam edeceğiz, yeni açıklanan Ocak 2014 bütçesine de bakacağız!

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını