• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
13 Temmuz 2013 Cumartesi

Cari açık beklentilerden hızlı artıyor

Mayıs için beklenti cari açığın 6.5 milyar dolar olacağıydı. Ancak açıklanan cari açık 7.5 milyar dolar oldu. Geçen yıl mayısta cari açık 5.3 milyar dolar olmuştu. Artış sonucunda da nisanda 51.4 milyar dolar olan yıllık cari açık, mayısta 53.6 milyar dolar oldu. Yıllık açıkta ocaktan bu yana yaklaşık 6 milyar dolar arttı. Mayıs ayındaki gelişmeler düşünüldüğünde cari açıkta artış sürpriz değil. Mayısta bugün gündemde olan ekonomik ve siyasal gelişmelerin çoğu gündemde yoktu. Sanayi üretimi yavaş da olsa artıyor, iç talepte toparlanıyordu. İthalatta artış görülmeye başlanmıştı. Ödemeler dengesinin detayına bakıldığında ihracat mayısta yüzde 2.4 oranında artarken ithalatın yüzde 7.4 oranında artmıştı. Ve dış ticaret dengesinin kabaca iki milyar dolar civarında bozulduğunu görüyoruz. Hizmet gelirlerinde yaklaşık yarım milyar dolarlık artış var ancak bu rakam diğer gelir transferlerinde görülen artışların çok altında kaldığından cari açık da beklentilerin üzerinde artmış. 

SON İKİ YILIN EN BÜYÜĞÜ

Doğrudan yatırımlar kaleminde üç ay sonra brüt girişler 1 milyar dolar seviyesine yaklaşmış. Net giriş ise 660 milyon dolarda kalmış. Kısa vadeli portföy yatırımları ise mayısta 681 milyon dolara (net) geriledi. Nisanda ise net giriş 9 milyar doların üzerinde idi. Borçlanma kalemlerinde ise bankacılık kesimi hariç ana kalemlerde net borç ödendiğini, yeni borçlanma gerçekleşmediğini görüyoruz. Bankacılık kesimi net 0.7 milyar dolar borçlanırken, banka dışı özel sektör net 1.1 milyar dolar borç ödedi. Bunun sonucunda da toplam finansman mayıs ayında 563 milyon dolarda kalmış. Bu rakam son iki yılın en düşük finansman girişine işaret ediyor. Aşağıdaki grafikte cari açıktaki artış, en önemli finansman kalemi olan doğrudan yatırımlar girişiyle özetleniyor. 

Grafiğin son dönemine dikkat edilirse, cari açıktaki artışın yeni bir trend yakaladığı, doğrudan yatırımlarda oransal olarak aşağı yönlü eğilim devam ediyor. Mayıs’ta cari açıktaki artış finansman tarafında benzer bir artışla dengelenmeyince, resmi rezervler yaklaşık 5 milyar dolar civarında azalmış. Diğer bir ifadeyle mayıs ayındaki 7.5 milyar dolarlık cari açık, net hata ve noksan kaleminde görülen 2.9 milyar dolarlık düzeltmeden sonra, Merkez Bankası rezervlerinden karşılanmış. Bu da aslında sıkça gördüğümüz bir durum değil. Merkez Bankası rezervlerinde bu boyutta bir azalma 15 aydır görülmemişti. Dikkat edilirse, son dönemde küresel piyasalarda yaşananlar, TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı, faizlerdeki artış ve diğer ekonomik faktörler mayıs ayı verilerinde henüz görülmüyor. Bu faktörler haziran ve temmuz ayı verilerinde gösterecek.  

<p>Geçen sene tarihler 30 Ekim'i gösterdiğinde ülkemizin güzel  şehirlerinden İzmir yaklaşık 16 sani

İzmir'de 117 kişi hayatını kaybetmişti... Peki o günden bugüne ne değişti?

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı