• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Mart 2014 Çarşamba

Buyurun cenaze namazına!

NATO'nun en üst komutanı General Philipp Breedlove'ın önce Rusya'nın Ukrayna hudutlarına çok yüksek sayıda ve güçte asker yığdığını vurgulayıp Obama'nın Avrupa'ya “Group of Seven” ziyaretinden hemen önce, bir sonraki Rus hamlesinin Moldova'nın hemen kenarındaki Transnistria ile Rusya'yı birleştirmek olabileceğini gündeme getirince derhal “Transnistria ne iştir?” diye bir araştırma yaptım ve bilgi edinmeye çalıştım.
Transnistria Ukrayna ile eski Sovyet Cumhuriyeti Moldova arasında ince ve uzun bir arazide yerleşikmiş meğer. Ve meğer geçen hafta bu ince uzun toprak parçası üzerinde bulunan Transnistria resmen Sovyetler Birliği Parlamentosu Duma'ya müracaat ederek Rusya ile birleşmek arzularını açıklamış.
Transnistria 1990 yılında Moldova'dan bağımsız hale gelmiş ama hiçbir Birleşmiş Milletler üyesi ülke bu küçük toprak parçasını bağımsız ülke olarak kabul etmemiş. 20 yıl kadar Moldova ile Transnistria arasında silahlı çatışma gerçekleştikten sonra bu küçük ülke Moldova içinde bağımsız bir bölge statüsüne getirilmiş. Transnistria'nın şimdi kendi parası, polisi ve askeri var. Kendi hükümeti de mevcut!
Bu ülkecikteki 509 bin kişi etnik olarak Rus, Moldov, Ukraynalı ve Bulgarlardan oluşuyormuş. Bu kişilerin büyük çoğunluğu da, Wall Street Journal muhabirlerine göre birden fazla ülkenin pasaportunu taşımakta imişler.
Moldova Avrupa'nın en fakir ülkesi. Moldova geçen yılın kasım ayında Avrupa Birliği ile daha yakın ilişkiler için bir anlaşma girişiminde bulunmuş. Bu arada da Putin Moldova'ya Rusya tarafından desteklenen bir gümrük birliğine üye olması teklifini göndermiş. Batı'ya dönük bir yapıda olan Moldova Başbakanı Iuri Leanca ise Transnistria'nın girişimlerinden korkmaya başladığını deklare ederek Moskova ile anlaşamayan eski Sovyet ülkesi Moldova'yı Moskova'nın girişimlerine karşı korumaları için Washington ve Brüksel'e müracaat etmiş. Başbakan Leanca “Güzel sözler duyuyor ve cesaretleniyoruz ama bize yardım edilmesi ve Avrupa ile birleşmek için daha fazla destek verilmesi gerek!” deyip duruyormuş.
Şu anda Transnistria'da 1300 kadar Rus askerleri tarafından kurulmuış kontrol noktası varmış. Transnistria'nın bayrağında aynen Rus bayrağındaki semboller bulunuyormuş ve bu küçük bölge devletinin parlamentosunun önünde de bir dev Lenin heykeli durmaktaymış. Başkent olan Tirasopol sokaklarında da 1992 yılından kalma “Unutma, bir Moldovalı değilsin!” yazılı afişler mevcutmuş.
2006 yılındaki referandumda ülkenin vatandaşlarının yüzde 97 kadarı Rusya ile birleşmek istediklerini belirtmişler. Şimdi tam sekiz yıl sonra televizyonlarda Rusya'nın bonkör finansal desteği konuşuluyor. 1992 yılından bu yana verilen 4.5 milyar dolara ulaşmış destek nedeniyle de benzin ve gaz fiyatı çok ucuz hale gelmiş.
Moldovalılar ise Sovyet sisteminden çıkış çabasıyla geçen son 20 yıldaki sefaleti bitirmek için Avrupa yardım etmediği takdirde ne yapacaklarını konuşuyorlar. Rusya kıpırdanırsa Transnistria da Kırım'ın peşinden gidecek gibi duruyor! Ya Moldova?

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti