• $13,2417
  • €15,0102
  • 757.833
  • 1857.4
1 Ocak 2013 Salı

Büyümede yeniden artış sinyali!

2012 yılını tamamlanırken dış ticaretten büyümede ve toparlanma adına olumlu sonuçlar geldi. 2012 yılında cari dengeyi küçültmek için fren çekilmişti, şimdi kontrollu tersine dönüş başlıyor. Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24.8 oranında artarak 13.9 milyar dolara ulaştı. Kasım ihracatı bir yıldır görülen en yüksek oran. Buna karşılık ithalatta yüzde 12.5 oranında artış gerçekleşti ve aylık ihracat 21 da milyar dolar oldu.
İthalatta mart ayından bu yana yıllık bazda azalma oluyordu, kasım ayında ise çift basamaklı oranda artış gerçekleşti. İthalattaki artış sonucunda yüksek ihracat artışına rağmen dış ticaret açığı 7.2 milyar dolara yükseldi. Bu rakam geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 oranında azalma anlamına geliyor. On iki aylık toplamda dış ticaret açığı geçen yıl 106 milyar dolar olmuştu. Kasım ayı itibarıyla bu rakam 85 milyar dolara inmiş durumda. Bu da yıllık cari açığın 60 milyar doların  altına ineceği anlamına geliyor.
Ancak dış ticaret açığında yılın başından bu yana görülen hızlı daralma kasım ayı itibarıyla sona yaklaşmış gözüküyor. Daha önceki aylarda yüzde 30'lara varan bir düzelme söz konusuydu. Bu oran kasım ayında yüzde 6'da kalmış. Bu aslında dış ticaret açığı ve cari açık açısından olumsuz gibi gözükse de ekonomideki canlanma açısından olumlu işaretler taşıyor.

"bymdyndn.jpg"

İç talepte yeniden toparlanma sonucu ithalatın artması, hem tüketim  hem de yatırım malı ithalatı nedeniyle kaçınılmaz . Zaten bütçe verilerinde ithalattan alınan vergi gelirlerinde artış görülmüştü. Dolayısıyla ithalat artışı sürpriz değil.

CARİ AÇIK ARTABİLİR
Kasımda tüketim malı ithalatı yıllık bazda yüzde 14.6, yatırım malı ithalatı da yüzde 14 artmış. Tüketim malı ithalatı geçen yılın ekim ayından bu yana, yatırım malı ithalatı da bu yılın şubat ayından beri yıllık bazda azalmaktaydı. Uzun bir aradan sonra her iki kalemde görülen artışlar iç talebin hem tüketim tarafında, hem de yatırım tarafında toparlanma sürecine  işaret ediyor.
Yukarıdaki grafik ithalatın genel ekonomik sınıflandırmaya göre izlediği seyri özetliyor. Hem yatırım malı ithalatı hem de tüketim malı ithalatı iç talepte tüketim ve yatırım harcamalarıyla paralel bir seyir izlemekte. Bu nedenle kasım ayı ile birlikte görülen artışlar, yani grafiğin yukarı doğru dönmesi ekonomi açısından kısa dönemde olumlu bir haber.
Diğer yandan mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş verilerde ihracatın bir önceki aya göre yüzde 2.5 oranında azaldığını, ithalatın ise yüzde 0.7 oranında arttığını görüyoruz. Bu da dış ticaret açığında ve dolayısıyla cari açıkta görülen toparlanmanın sonuna gelindiğini teyit ediyor. 2013'ün ilk aylarıyla birlikte ithalat artışının devam etmesiyle birlikte dış açıkta (ve dolayısıyla cari açıkta) az da olsa artış görmeye başlayacağız.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı