• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
4 Nisan 2012 Çarşamba

Büyümede ve istihdamda rekor cari açıkta risk!

Bilindiği gibi ülkemiz büyüme hızında Çin ve Hindistan gibi ülkelerle yarışıyor ve hem 2011 hem de 2010 yıllarında dünyada en hızlı büyüyen birkaç ülkeden biri oldu ve istihdam da yarattı. Ancak ekonomide en iyi şeylerin bile bir faturası vardır. Ülkemizin en büyük ticaret partneri olan AB ülkelerindeki durgunluk ikinci yarıda ülkemizde alınan 'fren tedbirleri' ile birleşti ve ekonomide durgunlaşma bariz hale geldi. 
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Zümrüt İmamaoğlu ve Barış Soybilgen 2011 yılı dördüncü çeyreği ve 2011 yılının tümü için TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın  2011 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış rakamlarla reel olarak sadece yüzde 0,6 arttığını ve bunun nerede ise durmaya yakın ve küçük bir sayı olduğunu ama    yıllık büyümede  ise 2011 yılında performansın yüzde 8,5 olarak gerçekleştiğini belirttiler. Betam büyümeyi daha önce ürettiği tahminlerde isabetli şekilde yüzde 8.4 olarak öngörmüştü.
2011 yılı dördüncü çeyreğinde ise geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla büyümede oldukça büyük bir yavaşlama görüldü. 2011 yılı üçüncü çeyreğinde  8,4 olan büyüme hızı 5,2'ye indi.
Araştırmacılara göre büyüme hızından çok büyümeye katkıların nereden geldiği ve boyutu önemli. Katkı demek ekonomideki pay çarpı artıiş hızı demek.
2011 yılında büyüme geçtiğimiz sene yani 2010 yılında olduğu gibi, iç talep artışından kaynaklandı. Ancak iç talep 2011'in ilk yarısında hızlanırken, ikinci yarısında yavaşladı. 2011 yılı ilk iki çeyreğinde büyümeye en önemli katkı özel yatırımlar ve tüketimden gelirken, 2011 yılı üçüncü ve dördüncü çeyreğinde net ihracat büyümeye pozitif katkı yaptı, özel yatırımlar ve tüketim yavaşladı.
İç ve dış talep arasındaki bu ayrışma araştırmacılara göre ekonomide 'yumuşak iniş'in başladığını gösteriyor.
Ancak cari açıkta artış hızı dördüncü çeyrek itibarıyla durmuş olsa da, yıl sonu cari açığı GSYH'nın yüzde 10'una ulaşmış durumda (Betam cari açığın yılsonu büyüklüğünü de yüzde 9.9 olarak öngörmüştü) .
Dördüncü çeyrekte ekonominin hemen her kaleminde yavaşlama görüldü. Büyümedeki düşüşün en önemli nedeni tüketim harcamalarındaki yavaşlama oldu. Bunu yatırımlarda yavaşlama ve kamu harcamalarındaki azalış takip etti. Dördüncü çeyrekte ihracatta da yavaşlama görüldü ancak ithalattaki azalmanın etkisiyle net ihracatın büyümeye katkısı pozitif oldu.
Aşağıdaki tablo 2011 yılının ilke yarısı ile ikinci yarısı arasındaki farklılaşmayı ve ayrışmayı hem büyüme oranları hem de katkı olarak göstermekte ve mevsimlik düeltme de yapılmış durumda.
Betam'ın kendi analizlerine göre (TÜİK'den farklı metodoloji ) ise  Türkiye ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 0,4 küçüldü.  Diğer bir deyişle, dördüncü çeyrekte ekonomi sadece yavaşlamakla kalmadı, daraldı. Buna tüketim ve kamu harcamalarının dördüncü çeyrekte azalması neden oldu.

"gokce.20120403232712.jpg"

Ülkemiz açısından risklere bakıldığı taktirde ise cari denge konusu önemli ve cari denge gidişatı hem Avrupa'nın ne ölçüde yavaşlayacağına, hem Suriye konusundaki olası gerilime,  hem de İran ve Suriye riskleri nedeniyle artan petrol fiyatlarının yapabileceği tahribata oldukça bağlı.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak