• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
24 Ağustos 2015 Pazartesi

Büyümede sanayi üretimi güçlü ihracatın negatif etkisi sürüyor

Yazı dizimizin üçüncüsü Türkiye ile doğrudan ilişkili olacak ve iki gün sürecek. Zamanlama açısından da sorun yok. Ülkemizin 2015 yılı ikinci çeyrek verileri iki ay gecikmeli olarak yayınlansa da, 10 Eylül günü TUİK tarafından duyurulacak.
Diğer taraftan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal araştırmalar Merkezi ‘Betam’ araştırmacıları Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen de geçen hafta 2015 yılı ikinci çeyrek dönemi için değerlendirme ve beklentilerini erkenden yayınladılar.

Yüzde 3.2’ye yükseldi

Betam, ikinci çeyrek reel büyüme tahminini yukarı doğru revize ederek önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 değerinden yüzde 0.7 değerine yükseltti. Önceki yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 3 değerinden yüzde 3.2 düzeyine çıkardı.

İhracat baskısı

Bu tahminler çerçevesinde de yılın ilk yarısında yani altı aylık GSYİH artışını yüzde 2.8 olarak tahmin etmekte. Haziran ayında cari açık 3.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altın hariç cari açık 45.4 milyar dolar seviyesinde sabit kaldı. Yılbaşından bu yana cari açık duraksamış bulunuyor. İkinci çeyrek sonunda gerileyen enerji ithalatına rağmen yılbaşından bu yana azalan ihracat, cari açığın düşmesini engelledi. İkinci çeyrek sonunda cari açık /GSYİH oranının yüzde 5.8 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Sanayi üretemi güçlü

Büyüme ve gelişme açısından en önemli sektör olan sanayide üretim Mayıs ayında yüzde 1,9 oranında düşmüştü. Haziran’da ise yüzde 2,4 oranında artarak mayıstaki kayıplarını fazlasıyla telafi etti. Artışlar yalnızca otomotiv sektöründe değil, genele yayılmış halde bir çok alt sektörde gerçekleşti. Böylece sanayi üretimi bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 1,6 oranında arttı. İlk çeyrekte artış yüzde 1,2 olmuştu. İhracat miktar endeksi de Haziran ayında yüzde 6 oranında artarak toparlanma gösterdi. İthalatta sınırlı düşüş devam etti.

İhracattaki düşüş telafi edilemedi

Haziran ayındaki olumlu gidiş, çeyreklik bazda ihracattaki düşüşü telafi edebilmiş değil. Miktar endeksindeki düşüşün yanında turizm gelirlerinin ikinci çeyrekte zayıf seyretmesinin de ihracatın büyümeye katkısını sınırlayacağı da düşünülüyor.Net ihracatın büyümeye negatif katkı yapması da bekleniyor. Öte yandan tüketim ve yatırım göstergeleri Haziran ayındaki iyileşmeyle nispeten güçlü bir görünüm arz ediyor. Dayanıklı ve dayanıksız tüketim malı imalatı ikinci çeyrekte sırasıyla yüzde 2,5 ve yüzde 6,6 arttı. Tüketim malı ithalatının da yüzde 2’ye yakın arttığı görülüyor. Her ne kadar tüketici güven endeksi zayıf görünüm sergilemeye devam etse de Haziran ayında burada da bir artış göründüğünü not etmek gerek.

Büyümenin en önemli kaynağı yatırım ve tüketim harcamaları

Yatırım malı ithalatı ise yüzde 7,1 oranında artarak çeyreklik bazda uzun zamandır en büyük artışı kaydetti. Haziran verilerinin olumlu seyriyle ikinci çeyrekte yatırım ve tüketim harcamalarının büyümenin en önemli kaynağı olduğunu, kamu harcamalarının bu dönemde büyümeye sınırlı katkı yaptığını, ihracattaki düşüşün ise büyümeyi olumsuz yönde etkilediği tahmin ediliyor.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi