• $15,8916
  • €16,8704
  • 942.789
  • 2393.61
22 Aralık 2012 Cumartesi

Büyüme ve konut sektörü haberleri iyi!

Ekonomiye siyaset ve ideoloji bulaştıranları pek sevmem, yorum ve yorumcu için gerçekler ve sayılar önemli olmalıdır. Çok uzun zamandır veriler ABD'nin gidişatının iyiye doğru olduğunu vurgulamakta idi. Son dönemdeki mali uçurum konusunda da gereken uzlaşmanın gerçekleşmesi de gündemde. Bu değerlendirmelerim ABD vatandaşlarının pragmatik ilkeleri ve yaklaşımlarından kaynaklanıyor. Ama önemli olan tabii global krizi çıkartmış olan ABD'nin şimdi erken toparlanarak dünyaya deestek olması!
 Aşağıda ABD'de en son yayınlanan iki adet  veri var.
 Birincisi, yeni ilan edilen üçüncü çeyrek yıllıklaştırılmış ABD reel büyüme verisi, tekrar "tablo.20121221225755.jpg"yüzde 2.7 düzeyinden yüzde 3.1 düzeyine yükseltildi. Bu revizyon piyasada beklenenin çok üstünde bir sayı, tahminlerden oldukça yüksek bir gerçekleşme. Öyle görülüyor ki ABD Sandy fırtınasının etkilerini atlatmış. Yeni veride net ihracatın ve tüketimin katkıları daha büyük gözüküyor. Devlet harcamaları, dış ticaret ve stoka üretim de artmış. Bu çerçevede şirket karları da üçüncü çeyrekte, yıllıklaştırılmış olarak, yüzde 9.9 artmış bulunuyor. Bir de karlarını yatırıma veya yeni iş kurmaya harcasalar, işsizlik sorunu daha çabuk ortadan kalkacak. Ama hala risk algılaması ve korku da var ve nakit tutuluyor! Aşağıda çeyreklik büyümenin grafiği var. ABD 13 çeyrektir pozitif büyüme yaşamakta!
  Ekonomik krizi başlatan konut sektöründe de iyileşme hasıl olması sorunların üstesinden gelinmesi için bir önşarttı. Bu haftanın verilerinde konut sektöründe de iyi sayılar gündeme geldi. Satışa sunulan ama satılmamış konutların satışı kasım ayında yüzde 5.9 arttı. Böylece satış rakamı yıllık tempo olarak 5.04 milyon ev düzeyine geldi. Bu durum Kasım 2009 tarihinden bu yana en yüksek satış rakam"tablo1.20121221225835.jpg"ı demek. 2011 Kasım ayından bu yana eski konut satışı yüzde 14.5 artmış bulunuyor. Artan satış temposu sonrası satılmamış ev sayısı 2.03 milyon eve indi. 
 Diğer taraftan da konut fiyatları da artmakta. Konut fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 5.6 artmış. Konut sektöründeki toparlanma ABD'den son zamanda gelen en iyi haber! Düzelme trendi sağdaki grafikte açıkça görülüyor. 
 Geriye bankacılık  reformu ve  mali uçurum pazarlık süreci  kaldı.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister