• $15,8729
  • €16,8237
  • 941.933
  • 2393.61
13 Ekim 2011 Perşembe

Büyüme üçüncü çeyrekte yüzde 7.4'e son çeyrekte ise yüzde 4'e gerileyece

Betam verileri yavaşlamaya işaret ediyor... Merkezin araştırmasına göre üçüncü çeyrekte çeyrek bazında büyüme %0.6, yıllık bazda ise %7.4'e inebilir

BAHÇEŞEHİR Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Betam araştırmacıları  Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen açıkladıkları Ekim 2011 görünüm raporunda, ağustos ayında Türkiye'nin ihracatının artmaya, ithalatın ise azalmaya devam ettiğini vurgulayarak net ihracatın büyümeye üçüncü çeyrekte önemli ölçüde pozitif katkı sağlamasını beklediklerini söylediler. Ancak verilere bakıldığında diğer taraftan Sanayi Üretim Endeksi azalarak haziran seviyesine geri dönmüş bulunuyor. Analizlere göre sanayi endeksinin düşmesinde en önemli etken yatırım malı imalatındaki azalış. Yani yatırımlarda üçüncü çeyrekte sert bir fren olduğu anlaşılıyor. Tüketimde de göstergeler aşağı yönlü. Gerek ithalattaki gerekse yatırımlardaki düşüş ise ekonomide belirgin bir yavaşlamanın en önemli belirtileri.  
CARİ AÇIK % 9.7'Yİ BULACAK
Araştırmacılar geçen ay yüzde 0,8 olan çeyrekten çeyreğe büyüme tahminlerini, üçüncü çeyrekte yüzde 0,6'ya çekiyorlar. Geçen yılın aynı çeyreğine göre 2011 üçüncü çeyrek yıllık büyüme beklentisi ise yüzde 7,4. Betam'ın tahminine göre üçüncü çeyrek sonunda yıllık cari açık oranı da yüzde 9,7'yi bulacak.

Merkez Bankası'nın işi zor!
ARAŞTIRMACILARA göre bundan sonra Merkez Bankası ince bir çizgi üzerinde yüreyecek. Bir yandan yavaşlamanın aşırı daralmaya dönüşmemesi için genişlemeci tedbirler alırken, diğer yandan politikaların cari açık üzerinde olumsuz etki yapmasından kaçınmak zorunda kalacak. Mali politika ise artan kurun enflasyon üzerinde baskı oluşturduğu şu günlerde sıkı kalmak zorunda. Ama bunu yapmak, azalan ithalat ile beraber vergi gelirleri de düşen hükümet için, çok da kolay olmayacak.İhracat artmakta, ithalat yavaşlamakta!

Kontrollü yavaşlama başladı
ŞU anda eldeki verilerle Türkiye ekonomisi yavaşlamaya dair tüm belirtileri göstermeye başladı. İthalat ve yatırımlar azalıyor. Dış ticaret açığında iyileşme başladı. Güçlü bir öncü gösterge olan ara malı ithalatı da son iki çeyrektir azalıyor. Tüm bunlar hem üçüncü hem de dördüncü çeyrekte büyümenin çeyrekten çeyreğe giderek  düşük kalacağına işaret ediyor.  Üçüncü çeyrekte baz etkisinden dolayı yıllık büyümenin hala yüzde 7'nin üzerinde kaldığını ve 7,4 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediliyor. Ancak dördüncü çeyrekte bu oran yüzde 4 civarında gerçekleşecek gibi.

"tablo.20111012231720.jpg"

Büyümede motor ihracat olacak
GRAFİK TÜİK'in açıkladığı mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ihracat ve ithalat miktar endekslerini gösteriyor. Ağustos ayında ihracat yüzde 5,2 artarken, ithalat yüzde 5 düştü. Temmuz ve ağustosta ihracat artışı yüzde 12,6 olurken, ithalat yüzde 5,6 düşmüş oldu. Net ihracatın bu çeyrekteki GSYH artışında en etkili kalem olacağını tahmin ediliyor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister