• $9,4545
  • €11,0441
  • 540.852
  • 1455.42
17 Ocak 2015 Cumartesi

Bütçede hedefler tuttu, açığın GSYH‘ye oranı %1‘lerde olur

Bütçe açığında yıl sonu için 33.3 milyar TL hedeflenmişti, gerçekleşen açık 22.7 milyar TL oldu. Daha GSYH verileri net değil fakat çoğu ülkenin kâbusu bütçe açığı/GSYH bu yıl yüzde 1 civarı gerçekleşir.

Maliye Bakanlığı aralık ayına ilişkin bütçe gerçekleşme verilerini açıkladı. Buna göre 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe hedefleri tuttu. Bütçe açığında yıl sonu için 33.3 milyar TL hedeflenmişti, gerçekleşen açık 22.7 milyar TL oldu. Yani bütçe açığı açısından hedeften daha iyi bir performans söz konusu. Bu sonuçlarla, tahmini verilere göre Merkezi Yönetim bütçe açığının GSYH’nın yüzde 1.3’ü kadar olacağını hesaplıyoruz. 2013’te bu oran yüzde 1.2 olmuştu.

2 MİLYAR TL TASARRUF

Tabloda hedef göz önüne alındığında, ana kalemlerde sadece faiz harcamalarının hedeflenen rakamın altında kaldığını, bunun dışındaki bütün kalemlerde hedefle uyumlu ya da hedefin bir miktar üzerinde bir performans sergilendiğini görüyoruz. Faiz giderlerinde geçen yıla göre nominal bir değişiklik olmazken hedeflenen 52 milyar TL’lik rakamdan yaklaşık 2 milyar TL tasarruf edildiğini görüyoruz. Enflasyon faktörü de göz önüne alındığında, toplam faiz giderlerinin 2014’te yüzde 8.5 oranında, yani enflasyon oranı kadar azaldığı görülüyor. Bu da reel bazda kamu faiz dışı harcamalarının bütçe hedeflerine zarar vermeden arttırılabilmesine imkan vermiş.

PERSONEL GİDERİ DE ARTMIŞ

Personel giderleri reel yüzde 5.6 oranında, mal ve hizmet alımları da reel yüzde 3.1 oranında artmış. Bu nedenle de toplam faiz dışı harcamalar nominal yüzde 11.3, reel olarak da yüzde 2.4 oranında artmış. Gelirler tarafında ise reel artış oranlarının sıfıra yakın olduğunu, yani reel anlamda geçen yıla göre artış olmadığını görüyoruz. Sadece vergi dışı gelirlerde reel yüzde 6.3’lük artış var, ancak bu artışın toplam gelirlere etkisi fazla değil.

Değişim olmaması hiç sürpriz değil

Ekonomik aktivitede görülen yavaşlama dikkate alındığında, vergi gelirlerinde reel değişim olmaması sürpriz değil. Hatta yılın ikinci yarısı dikkate alındığında vergi gelirlerinde ithalat vergilerindeki azalmanın da etkisiyle reel olarak düşüş söz konusu. Bu yıl yapılacak olan seçimler de göz önüne alındığında, ekonomik aktivitede toparlanma olmaması durumunda, kamu harcamalarında bütçe açığını artırmadan harcama yapmak zorlaşabilir.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu