• $8,2676
  • €10,0619
  • 487.739
  • 1441.33
30 Kasım 2015 Pazartesi

Brezilya’da rüşvet skandalında sona doğru yaklaşılıyor

Brezilya’nın en büyük kamu ekonomik varlığı olan global çapta dev petrol şirketi Petrobras’ta rüşvet ve sahtekarlık nedeni ile açılmış olan dava sona yaklaşıyor. Geçtiğimiz hafta sonunda da halen görev başındaki bir senatör, ve ülkenin dolar milyarderi en zengin banka yöneticisi Federal Mahkeme tarafından tevkif edildi. Her ikisi de Başkan Rousseff’e çok yakındılar.

Senatör Delcidio do Amaral iktidardaki işçi partisinin üyesi ve Başkan Dilma Rousseff ‘in yakın çalışma arkadaşı. Senatör perşembe günü tevkif edildi.
Ayrıca gene çarşamba günü tevkif edilen Andre Santos Esteves de, Brezilya’nın Yatırım Bankası BTG Pactual’in Genel Müdürü idi. Banka son dönemde hem Latin Amerika’da genişlemiş, hem de İsviçre’de bir banka satın almıştı. Ayrıca da 2013 yılında Petrobras’ın Afrika’da bulunan bazı varlıklarını da ele geçirmişti. Ayrıca petrol ve doğalgaz alanında büyük çapta yatırımlar yapmıştı.
Başkan Bayan Rousseff’in popülaritesi 2014 yılı ekim ayında ikinci defa göreve seçildikten sonra hızla düşmüş bulunuyor. Brezilya ağır ve uzun süredir ortada olan bir resesyon yaşamakta. Ayrıca uzun zamandı kemer sıkma politikası uygulanmakta. Petrobras rüşvet skandalı ise neredeyse kamunun çalışmasını durduracak kadar büyük etki yaptı. Çok sayıda kurum ve kişi Başkan’ın istifa etmesi gerektiğini vurguluyor. Bayan Rousseff Başkan seçilmeden evvel de, eski Başkan Lula zamanında Petrobras’ın Genel Müdürü idi.

Rüşvetin boyutu büyük

Federal Mahkeme’de verilen şahit beyanatlarına ele geçen delillere göre, Petrobras’ın en üst yöneticileri birçok özel şirketten dev boyutta rüşvet almışlar ve kendileri zenginleşirken de, birçok siyasi de rüşvete ortak edilmiş. Sol görüşlü Hükümetteki İşçi Partisi yöneticilerinin de bu işte ortak oldukları ortaya çıkıyor.
Her ne kadar şu anda Başkan Rousseff’in rüşvet aldığına dair bir delil yoksa da rüşvet olayı Rousseff’ın Petrobras Genel Müdür olduğu 2003-2010 yılları arasında gerçekleşmiş. Son bir buçuk yılda devam etmekte olan dava birçok Petrobras ile çalışan inşaat şirketinin yöneticilerini ve de gizli ve askeri nükleer programın başkanını da içermekte. Brezilya’da senatörlerin tevkif edildiği çok az görülmüş bir şeydir ama, Senato da çarşamba akşamı yapılan oylama sonrası tevkifleri kabul etmiş. Tevkifler Başkan Roussef ile Kongre’nin arasını açacak ve muhtemelen Başkan’ın Kongre’den kanun geçirmesi de mümkün olamayacak deniyor.
Senatör Amaral ve Bankacı Esteves, ağustos ayında rüşvet ve hırsızlık nedeni ile 12 yıl hapse mahkûm edilen Petrobras yöneticisi Nestor Cervero’nun kendileri hakkında mahkemelere rüşvet bilgisi vermemesi için baskı yaptıklarından tevkif edildiler. Amaral, Cervero’nun vatandaşlık hakkı olan İspanya’ya kaçmasını ayarlamak için çalışmış. Amaral ve Esteves ise beraberce ailesine 1 milyon dolar kadar para ve aylık olarak da her ay önemli bir miktar ödeme yapmayı teklif etmişler. Son birkaç ayda Amaral ve Esteves , Cervero’nun oğlu Bernardo Cerveres ile birkaç defa buluşmuşlar, oğlu da çaktırmadan konuşmaları kaydetmiş. Cervero’nun avukatı Edson R. Filho ve Amaral’ın yakın çalışanı D.F. Rodrigues de tevkif edilenler arasında. Hakkında henüz dava açılmayan Petrobras ile ilgili tek kişi ise Başkan Dilma Rousseff!

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti