• $13,4334
  • €15,2741
  • 795.017
  • 2042.08
31 Aralık 2016 Cumartesi

Brezilya’da petrol siyasetten boşanıyor!

Her zaman bu tezi gündeme getirdim. Bir ülkede petrol bulunduğu zaman insanlar avanta var diye düşünüp bayram eder. Ama ABD veya Kanada gibi büyük ekonomiler hariç, gelişmekte olan ülkelerde petrol çıkması, bana göre bir felaket haberidir. Bu teze nasıl ve neden diyecekler olacaktır. Aşağıdaki Brezilya haberlerini okurlarsa anlarlar. Tekrar edeyim: Aslında petrol beladır!

Petrobras Brezilyanın en büyük şirketi ve aşağıda Petrobras’ın durumunu açıkça ortaya koyan ortaya koyan bir yazıyı, Wall Street Journal’den özetleyerek aktarıyorum.

2016 sona ererken Petrobras bir çok varlığını satışa çıkardı. Önemli bir kısmı da satıldı.Satışlara rağmen Petrobras 2015-2016 yılları içinde borcunu 15 milyar dolar azaltma planını tam gerçekleştiremedi. Son iki yılda Petrobras 13.6 milyar dolarlık varlık satabilmişti. Bu arada bazı Brezilya mahkemeleri de bazı petrol alanlarının satışını da hukuken yasakladı. Bu durumda Brezilya 2017 -2018 borç ödeme planını 19.5 milyar dolardan 21 milyar dolara çıkarttı. Petrobras’ın toplam borcu ise 123 milyar dolar. Bu miktar borcu da petrol fiyatlarının ne olacağı belirsizken ödemek kolay değil.

Petrobras bu hafta gene de 752 milyon dolarlık varlık satışı gerçekleştirdi. Ayrıca Brezilya’nın şeker ve de ethanol üreticisi Guarani SA adlı şirketi de Fransız Tereos Enternasyonal'a 202 milyon dolara satıldı. Bazı 'petrochemical' varlıklarının da 385 milyon dolara Meksika’nın Alpek şirketine satışı gerçekleştirdi. Brezilya'nın Petrobras yöneticileri Fransa’nın Total şirketi ile de bazı petrol şirketlerinde ortaklık ve varlık satış anlaşmaları da imzaladı. Bu satışın iki ay içinde 1.6 milyar dolar nakit getireceği vurgulanıyor.

Bu satışların yapılması ekonomik gelişmeler sonrası Brezilya’nın Petrobras şirketinin, global çapta en çok borçlu petrol şirketi olmasının sonucu. Bir önceki Başkan Dilma Rousseff, devlet tarafından kontrol edilen Petrobras şirketinin petrol fiyatlarını maliyetinden düşük tutulmasını 2014 yılındaki seçime kadar sürekli emretmişti. Bu politikanın enflasyonu düşüreceğini düşünüyordu. Başkanın popülaritesi enflasyon nedeni ile yüzde 10 düzeyine kadar da düşmüştü.

Rüşvet ve fiyat ayarlamaları şirkete tam 13 milyar dolarlık bir delik açmıştı. Petrobras’ın yeni yönetim ekibinin başında haziranda işbaşı yapmış Pedro Parente var. Parente yatırımcıların güvenini arttırmaya çalışıyor. Şirketin artık siyasiler tarafından yönetilmediğini, piyasaları bilen uzmanlar tarafından yönetildiğini her konuşmasında vurguluyor. Parente şirketin hisselerinin değerinin artık tamamen petrol fiyatlarının gelişmelerine endeksli olacağını, siyasetin tamamen Petrobras dışında kalacağını sık sık söylüyor.

Petrol aslında beladır, bela! İzleyin, görürsünüz!

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın