• $16,769
  • €17,5276
  • 976.722
  • 2443.77
30 Mart 2015 Pazartesi

Brezilya'da işler karıştı kartlar yeniden dağıtılıyor

Yazılarımda uzun yıllardır “Brezilya’yı izlemek gerek. Orada ilginç değişimler oluyor” diyordum. Gerçekten de oluyordu. Ancak Latin Amerika ülkelerinin çok parçalanmış bir siyasi yapısı var. Sonunda bu siyasi yapı Brezilyayı ileri değil, geriye götürdü. Bugün durum o kadar farklı ki inanılır gibi değil. Bugün 513 sandalyelik Brezilya Kongresinde tam 13 parti yer almakta. Ülkenin başındaki Başbakan Bayan Dilma Rousseff, dokuz partiden oluşan bir koalisyonu yönetmekte. Parti sayısı fazlalığı nedeni ile tam 39 Bakan mevcut. Ama bu tek problem değil. İkinci problem ise partilerin nasıl finanse edildiği. Bugün şöyle bir geçmişe bakalım. 2007 yılının kasım ayında Brezilya’da Petrobras adlı ve 2020 yılında ülkeyi global çapta ilk beş büyük petrol ülkesinden biri yapması beklenen dünyanın en büyük enerji şirketlerinden bir olmaya da soyunan şirket, Rio de Janeiro ‘da sahilde denizin altında ilk petrol yataklarını bulmuştu.

13 YILDA İLK ZARARINI ETTİ

Uzun çabalardan sonra 2010 yılı Mart ayında 30 milyar dolarlık bir yatırım planı yapıldı ve kabul edildi. Eylül 2010 tarihinde ülke gelmiş geçmiş global çapta en büyük olan 70 milyar dolarlık bir hisse senedi satışı ile sermaye toplamaya muaffak olmuştu. Ağustos 2012 tarihinde ise müthiş bir olay olmuş ve Petrobras son 13 yıldaki ilk ziyanını ilan etmek zorunda kalmıştı. 2014 Mart'ında ortalığa rüşvet ve para aklama konulu dedikodular döküldü ve şu anda aktif olmayan bir eski yönetici rüşvet nedeniyle tevkif edildi.

REYTİNGİ ‘ÇÖP’E DÜŞÜRÜLDÜ

Kasım 2014 tarihinde şirketin bir diğer eski yöneticisi de tevkif edildi. Ülkenin en büyük inşaat şirketlerinin patronları ve üst yöneticileri de rüşvet ve komisyon alma işleri nedeni ile tutuklandı. Şubat 2015 tarihinde ise Petrobras’ın genel müdürü bayan Maria das Graças Foster görevinden istifa ediyordu. Moody’s de şirketin ratingini “junk “ yani çöp statüsüne indiriyordu.

ROUSSEF ESKİ GENEL MÜDÜR

Mart 2015 tarihinde ise Brezilya Anayasa mahkemesi 30 kadar senatör ve milletvekilini bu skandal nedeni ile hukuki incelemeye aldığını açıklıyordu. Tabii Brezilya Latin Amerika’da veya dünyada benzer rüşvet dümenlerine karışan tek ülke değil.
Ancak Brezilya’da olay büyük bir siyasi kaos da yaratacak gibi duruyor. Şimdiki Başbakan Bayan Dilma Rousseff 2003-2010 arasında Petrobras’ın genel müdürülüğünü yapmıştı. Geçtiğimiz yıl ise sadece yüzde 3 oy farkı ile olsa da yeniden başkan seçilmişti. Ancak şu anda hem aşırı durgunluk yaşayan ekonomi hem de Petrobras sorunu nedeni ile ratingi 30 puan düşerek sadece yüzde 13 düzeyine inmiş bulunuyor.

ARADAKİ FARK KAPANIYOR

47 politikacı da kriminal rüşvet nedeniyle tevkif edildi.
1992 yılında da Başkan Fernando Collar benzer sorunlar nedeni ile rüşvet incelemesi için görevden alınmıştı. Roussef’in ratingi, Collar’ın ratinginden daha düşük hale geldi. Ne olacak bilinmiyor!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı