• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
29 Mart 2014 Cumartesi

Brezilya ve Venezüella‘nın ratingi düşürüldü!

YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Dünyaya gene bir şeyler oluyor. Önce Rusya Kırım'ı apoletsiz askerlerle işgal etti, sonra da referandum yaptı ve işgali demokratik atılım ilan etti. Global krizin dondurduğu Avrupa ve ABD, Rusya'yı cezalandırmak için önlemler üretmeye çalışır ve NATO'yu devreye sokmaya kalkarken, şimdi de Latin Amerika'dan kötü haberler gelmeye başladı.

Nedir kötü haber? Gelişen ülkeler zorlanmaya başladı. Standard& Poor's Brezilya'nın ratingini zaten negatif hal ve gidiş statüsüne indirmişti, şimdi de geçtiğimiz 24 Mart Pazartesi günü BBB düzeyine yani “junk” denen en düşük rating düzeyinin bir üstüne indirdi. Rating şirketine göre Brezilya'nın son yıllardaki mali yönetimi güven vermiyordu ve ülke sadece bir defa yapılabilecek muhasebe yaklaşımlarıyla mali yapısını gerçeklerden farklı göstermeye çalışıyordu.

Yatırımlarla kendini savunuyor

Brezilya ise kendisini savunmak için geçtiğimiz yıl dünyada en çok doğrudan yatırım alan beşinci ülke olduğunu gündeme getiriyor ve ülkenin 2013 yılında yüzde 2.3 büyümüş olmasının bu yatırım güveninin altında yattığını ve ülkenin son 15 yılda tüm dünyada en yüksek faiz dışı bütçe fazlası veren ülke olduğunu, 2013 yılında da yüzde 1.9 faiz dışı fazla verdiğini ve ülkenin döviz rezervlerinin de kısa vadeli dış borcun tam on misli durumda olduğunu gündeme getiriyordu. Tabii ülkede ekim ayında seçim olması ve Dilma Yousseff'in de çok eleştiri alıyor olması da önemli bir faktör. Ancak Brezilya Latin Amerika'da rating yüzünden zorlanan tek ülke değil.

Venezüella gerçekten çok zor günler yaşayan ve ratinginin aslında çoktan düşürülmesi gereken bir ülke ekonomisine sahipti. Nitekim Fitch de Venezüella'nın ratingini de 25 Mart 2014 günü B + düzeyinden B düzeyine indirdi. B düzeyinde rating demek en spekülatif düzeyden bir basamak yukarıda demek. Fitch ülkenin yaşadığı döviz sıkıntılarının kolay kolay düzeltilemeyeceği kanısından hareket ettiğini de vurguluyordu.

Venezüella geçmişte de döviz kurlarını belirlemek için ihale açarak ithalat yapmak isteyenlere ihalede oluşan kurdan döviz satışı yapmıştı. Geçtiğimiz hafta yeniden SİCAD 2 adıyla, bu ihale sistemine geçeceğini ve bu kanalla elde kalan dövizleri isteyenlere resmi kurun üstünde bir fiyatla satacağını deklare etmişti.

Petrol ihracatı gelirini dağıtıyor

80-100 milyar arasındaki yıllık petrol ihracatı gelirini sağa sola dağıtan Venezüella, 17 Mart Pazartesi günü SİCAD 2 adlı ihalenin başlayacağı anonsunu yaptıktan sonra tüm geçen hafta ihaleyle satacak dövizi olmadığından ihaleyi yapamamıştı. Çünkü Çin 5 ve Rusya 2 milyar dolar borç vereceklerdi ama döviz bir türlü ortaya çıkamıyordu. Sonunda Venezüella geçtiğimiz pazartesi 24 Mart günü resmi kuru bir dolar 6.3 bolivar olarak ve resmi enflasyonu yüzde 57 olarak ilan edilen ve gerçek enflasyonun ise yüzde 300 oranını aşan ve karaborsa kurun da bir dolar 88 bolivar olduğu ülkede, elinde son kalan dolarları bir dolar ortalama 51.86 bolivar kurundan sattı. Peki kaç paralık döviz satılmıştı? İhaleye katılanlara göre satılan döviz sadece toplam 500 bin dolar kadardı. Bu da hükümetin kendi ilanına göre karaborsa kurunu anında dolar başına 88 bolivardan 52 bolivara çekmişti. Bu kadar gerçek karaborsa kuru (aslındadevalüasyon demek de) rating düşüşünü doğal olarak hak ediyordu!

Yukarıda yazılanların hepsi 26 Mart tarihli Financial Times'da da yer alan yani güvenilir haberlerdir!

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Bu belirtileri bilmek hayatınızı kurtarabilir! İşte belirtilerine göre kanser türleri

Polislerin yaptığı baskında ele geçirdi! Ev yapımı ölüm makineleri

Her yerde uyumayı becerebilen umursamaz insanlar