• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
30 Haziran 2011 Perşembe

Bozuk para yerine ''bozuk'' altın!

J.Dizard adlı yazar 27 Haziran tarihinde ilginç bir konuya değinmiş. Ona göre bugünlerde Merkez Bankacıların bir çoğu işlerini beceremedikleri için bol kepçe eleştirilirken , en azından bir Merkez Bankası doğruyu yapmış, yani mişterilerine arzu edilen (!) hizmeti vermiş.

Hangi ülkenin Merkez Bankası bu ? Tabii ki Libya’nın Merkez Bankası !

Haber kaynağına göre Libya’da sivil savaş öncesinden, savaş çıktığı zamana kadar geçen süre içinde,  Libya Merkez bankası 140 ton altın rezervi toplamış . Ancak sadece altın rezervi toplamakla kalmamış, hem de “doğru” şekilde toplamış.
 Ne demek doğru ? Tipik bir Merkez Bankası altınları 12.4 kiloluk (yani 400 ounce) altın bar (ülkemizde külçe veya çubuk gibi kelimeler de kullanılıyor)
olarak saklarmış. Mesela ABD’de New York Federal Reserve Bankası, veya Avrupa’da Basel’de bulunan uluslararası takas bankası BIS veya Avrupa Merkez Bankaları sistemi üyelerinden biri altınlarını bu şekilde biriktirir ve depolarmış.
 Ancak bu tür altın depolarına, mesela bir Birleşmiş Milletler ambargosu geldiği zaman, bunları çekip kapıp kaçmak kolay değil. Piyasada “London Goods Delivery” adı verilen her tür fiziki emtea ve bu arada altın barların teslimatı kabul edilen yerlerde de, aslında 600 000 dolar değerinde bu büyük birim altın bar  satılmakta ve alınmakta. Ama bu büyüklükte değeri olan altın ile kaçak silah veya kaçak benzin satın almak, veya çete adamlarına ödeme yapmak pek mümkün olamıyor. Bu tür değerleri bozmak ve para üstü vermek de zor.
 Ama Libya Merkez Bankası gelecek zor günler için erkenden hazırlanmış. Diğer Merkez Bankaların tersine, Avrupa’daki altın rafine eden şirketlerden gelen bilgilere  göre, Libya Merkez Bankası yarım kilo ve bir kilo ağırlığında altın çubuklar sipariş etmiş. Ayrıca bu altınların Trablus’a gönderilerek teslim edilmesini sağlamış. Böylece 50 bin ve 25 bin dolarlık ödemeler yapmak çok kolay hale gelmiş.
 Bu da gayet normal değil mi , Libya hükümetinin bu dönemde tabii ki çok harcaması (!) olacak. Görüldüğü gibi altınlar sadece kaçakçılar tarafından silah tedariki için kullanılmıyor (!) .
 Euro bölgesinde bugün  perakende piyasasında hala devam eden bir fiziki altın sistemi var. ETF ve altın türevleri cinsinden işlem hacmi hala çok çok sınırlı. Ama altın sikke veya altın bar cinsi perakende altın satış işlemi hacmi çok çok daha büyük.
 Bugün Libya sonrasında, altın piyasasında  değeri oldukça küçük altın bar üretmek moda olmuş. Bunlar 500 euroluk banknotların rakibi . 500 euroluk banknot zaten 100 dolarlık banknotun yerini almıştı. Her ikisi de, kolayca, sorun yaşamadan  tüm ülke hudutlarından  içeriye giriyor ve her tür işlemde kullanılabiliyor. 
 ABD’de altın bar talebi daha çok muhafazakar medyada reklam ve duyuru ile ortaya çıkıyor.Hatta bazılarına göre  altın talebi hükümet karşıtı siyasi tutum nedeni ile ortaya çıkıyor.
 Ama Avrupa’da talep başka bir kesimden geliyor. Örneğin Kaddafi klanından!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak