• $15,9774
  • €16,9308
  • 948.8
  • 2388.15
14 Temmuz 2011 Perşembe

Borçluluk oranı yüzde 120 olan İtalya euroyu sallıyor

Avrupa sallantıda... İtalya ve İspanya, piyasalar tarafından iyice hırpalanmaya başlarsa, Avrupa'nın tümü birleşse dahi sorunun altından kalkamayacak görünüyor. Psikolojiyi bozan da bu...

İTALYA'da Başbakan Berlusconi ile Maliye Bakanı Tremonti arasındaki ekonomi politikası çekişmesi medyaya sıçradı. Aynı günlerde de Avrupa liderleri, Yunanistan için ikinci bir kurtarma paketi konusunda önlem almakta bir türlü karar verememeleri de sürünce, İspanya ve İtalya piyasalar tarafından hırpalanmaya başladı. l İTALYA Avrupa'nın üçüncü büyük ekonomisi. Ancak; l İTALYA'NIN kamu borçluluk oranı (GSYİH oranı olarak) yüzde 120 civarında l TOPLAM kamu borcu 1.598 milyar euro. l BUNUN 88 milyar euroluk kısmı 2011 içinde ödenecek l 2012 borcu 190 l 2013 borcu 132 l 2014 borcu 105  l 2015 borcu ise 130 milyar euro civarında. Borcun büyüklüğü kadar İtalyan ekonomisinin 10 yıldır büyüyememesi de endişeleri arttırıyor. 
PSİKOLOJİ BOZUK
Berlusconi 2014'te bütçeyi denk hale getirmek için bir dizi önlem paketini parlamentodan geçirmeye çalışıyor. Tabii aslında İtalya'nın kendi iç çekişmeleri kadar, rating şirketlerinin, özel kreditör taraf hırpalanırsa bunu borçlu ülkelerin iflası sayarız ısrarı ve AB Merkez bankası Başkanı Trichet'in de kredi rating şirketleri gibi düşünmesi  de sorunu büyüten bir faktör. Tabii eğer, 'İtalya ve İspanya da piyasalar tarafından iyice hırpalanmaya başlarsa Avrupa'nın tümü birleşse de sorunun altından kalkamayacak olmaları' şeklindeki değerlendirme genel psikolojiyi bozan esas faktör.

Euronun değer kaybetmesi sürpriz değil
BERLUSCONI tarafından parlamentoya sunulan tasarruf planı, 2014'e kadar ancak sadece 40 milyar euro tasarruf getiriyor. Muhalefet Berlusconi'nin tasarruf paketini destekleyeceklerini söylese de İtalya'da seçim havasına girildiğinde ne olacağı bilinmez. Bu ortamda euronun değer kaybetmesi ve hisse senetlerinin düşmesi de sürpriz değil. Düşüyor da!

Faiz yükü olmasa bütçesi fazla veriyor
İTALYA şu anda çok sıkışık durumda değil. Ama hızla sıkışabilir! Şu anda İtalya 1.6 triyon euro büyüklüğündeki borcunda ortalama yüzde 3.8 faiz ödemekte. Bu faiz iki puan daha da artsa bu yılın bütçesine 1.8 milyar euro ek yük getirirdi ki, bu çok yüksek bir sayı değil. Ayrıca İtalyan bütçesi açık verse de faiz yükü çıkarıldığı zaman faiz dışı fazla vermekte. Ayrıca İtalya'nın borcunun sadece yüzde 45 kadarı yabancılara, bu da Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelere göre düşük bir oran. İtalyan bankaları da bilançolarında diğer Avrupa ülkelerinin bankalarına göre daha az batık kredi taşımaktalar. İtalya'da bir konut balonu da yok.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister