• $7,3975
  • €8,9853
  • 445.521
  • 1569.35
26 Eylül 2011 Pazartesi

Birlikte hareket var, 'tam uzlaşma' yok!

ABD, 'IMF'nin kaynaklarının büyüklüğü yeter' diyerek kaynak artırımına sıcak bakmıyor. Çin ise finans kaynakları yetersiz görüşünde... IMF Başkanı Lagarde da aynı fikirde...

IMF'ye üye 187 ülkenin ekonomi ve maliye bakanları, iki gün süren Dünya Bankası ve IMF toplantılarında 'tam uzlaşma' sağlayamadı. Avrupa dışındaki ve ABD'li yetkililer, krizin kendi ekonomileri üzerindeki etkilerinden endişe duyarken, Avrupalı mevkidaşları için temerrütün olası domino etkisini engellemek üzere zamanın azaldığı uyarısında bulundu.

ABD KARŞI ÇIKIYOR
ABD, fonun kaynaklarının yeterli olduğunu savunuyor. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Şiaochuan, sorunlar varoldukça finansman talebinin olağanüstü artacağına dikkati çekerek, mevcut finansal kaynaklarının yeterli olamayabileceğini öne sürdü. IMF Başkanı Lagarde da Fon'un 400 milyar dolar düzeyindeki kapasitenin, mevcut ihtiyaçlar için yeterli olduğunu söyledi ve ekledi: Bunun tartışılması gerek. Bazı ülkelerin ihtiyaçları karşısında kapasitemiz yetersiz kalabilir...

1 TRİLYON EURO!
Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise problemlerin üstesinden gelmek için mevcut Avrupa kurtarma fonunun hacminin iki kattan fazla artırılarak 1 trilyon euroya çıkarılmasını önerdi.

EN KÖTÜSÜNÜ GÖRMEDİK!
ANALİSTLER ve stratejistler gelecek haftalarda daha karamsar günlerin geleceğini düşünüyor. Avrupa'da gerekli sermaye rasyosunu tutturamayan bankaların sermayelendirilmesinin erkene çekileceği haberleri gündemde. Nomura analisti Alastair Newton, 'Sadece bu 16 bankanın ciddi oranda sermaye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Stres testleri en kötü senaryoya değinmedi ki bu da Euro Bölgesi'nde bir temerrüt' dedi. EMEA Financial Institutions başkanı Bridget Gandy ise 'Bankalarda ne olduğuna ve kimin daha iyi durumda bulunduğuna dair şeffaflık yok. Euro Bölgesi'nde yaşanlara dair panikle ayrım yapılamıyor' diye konuştu.

Erdem Başçı Washington'da ne anlattı?
Geçtiğimiz günlerde IMF - Dünya Bankası toplantılarına katılan Türk ekibinden Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Türkiye ekonomisi üzerine bir sunum yaptı. Sunumda ülkemiz ile ilişkili çok sayıda grafik var ama biz sayfaya dört tanesini aktaracağız.
- BİRİNCİ grafik Türkiye'nin GSYİH olarak eski büyüklüğünü geçtiğini ve trend üzerinde gittiğini gösteriyor. Bu iyi haber!
- İKİNCİ grafik ise cari denge açığının finansmanını gösteriyor. Kriz ortamında doğrudan yabancı sermaye yatırımı hızla daralıyor ve kısa vadeli finansman ve portföy yatırımları gündeme geliyor. Ama şimdi yeniden uzun vadeli finansman ve doğrudan yatırım gerçekleşiyor. Bu da iyi haber!
- ÜÇÜNCÜ grafiğimiz TL'nin değerlenmediğini göstermekte. Mavi grafik gelişen ülkelerin paralarının dolar karşı gidişatını gösteriyor (yukarı gidiş değer kaybı, aşağıya gidiş aşırı değerlenme) kırmızı grafik ise TL'nin dolara karşı gidişatı. TL açıkça kur nedeni ile rekabet gücü kazanmış (11 Kasım değerleri 1 olarak baz alınmış). Bu da döviz borçluları için felaket ama ihracat ve cari denge için iyi haber!  
- DÖRDÜNCÜ grafik ise cari denge açığının enerji çıktıktan sonra ve enerji çıkmadan durumunu gösteriyor. Verile mevsimlik düzeltilmiş ve milyon dolar bazında grafiğe alınmış. Bu grafikte cari denge açığının temmuz ayında tersine dönmeye başladığını görmekteyiz. Bu da iyi haber!

"dnzgkcegrfk.jpg"

<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara buz kesti

Gediz Deltası'nın Yoılkı atları böyle görüntülendi