• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Kasım 2014 Pazartesi

Betam üçüncü çeyrek 2014 büyüme tahminini yükseltti!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “Betam” araştırmacıları Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 13 Kasım 2014 itibarıyla eldeki verilere dayanarak üçüncü çeyrek büyüme tahminlerini yukarı doğru revize ettiler. Araştırmacıların raporunun özetini sütuna aktarıyorum.

Altın hariç yüzde 5.4'e inebilir

Araştırmacıların özetine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında arttı. İhracat miktar endeksi yüzde 15.4, ithalat miktar endeksi ise yüzde 1,3 oranında artış gösterdi. Eylül ayında endeksler yükselerek ağustostaki kayıpları sildi. Böylece üçüncü çeyrekte toparlanma belirginleşmiş oldu. Olumlu gelen verilerle büyüme tahminimizi yukarı yönlü revize ediliyor. Ekonominin bir önceki çeyreğe göre geçen ayki tahmin olan yüzde 0,6 yerine yüzde 0,8 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyüme tahmini ise yüzde 2,8'den yüzde 3,1'e çekiliyor.
Eylül ayı cari açığı 2,2 milyar dolar olarak açıklandı. 12 aylık cari açık toplamı, geçen aya kıyasla, 1,2 milyar dolar azalarak 46,7 milyar dolar oldu. Cari açığın GSYH’ye oranı ikinci çeyrek sonunda yüzde 6,5 olarak gerçekleşmişti. Üçüncü çeyrek sonunda bu oranın yüzde 5,9'a düşmesi bekleniyor. Altın hariç cari açık oranının ise yüzde 5,9'dan yüzde 5,4'e ineceğini tahmin edilmekte.

Tahminler yukarı revize ediliyor

Geçtiğimiz ayki notta vurgulandığı gibi sanayi üretimi, özellikle bayram dönemine denk gelen aylarda, dalgalanma gösteriyor. Temmuz ayında yüzde 1,6 artan Sanayi Üretim Endeksi ağustos ayında yüzde 1,1 azaldı. Eylül ayında ise yüzde 1,7'lik artışla toparlandı. Çeyreklik ortalamalara göre sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 arttı. İhracat miktar endeksinde de benzer bir dalgalanma görüldü. Ancak çeyreklik ortalama ihracatın üçüncü çeyrekte zayıf bir artış kaydettiğini gösteriyor. Geçen çeyreğe kıyasla ihracat miktar endeksi yalnızca yüzde 1,3 oranında arttı. Bu yüzden üretimin ağırlıklı olarak iç talebe yöneldiğini ve büyümenin de iç talepten kaynaklanacağını tahmin ediyoruz. Üçüncü çeyrekte tüketimin canlandığına dair önemli işaretler var. Gerek imalat gerekse ithalat tarafında tüketim mallarında artışlar göze çarpıyor. GSYH verilerine göre tüketim çeyreklik bazda hem ilk hem de ikinci çeyrekte azalmıştı. Bu yıl ilk defa üçüncü çeyrekte toparlanarak artışa geçtiğini ve büyümeye pozitif katkı yapmaya başladığı tahmin ediliyor. Enflasyondan arındırılmış kamu harcamalarında da ikinci çeyrekteki düşüş, yerini üçüncü çeyrekte artışa bırakmış durumda. Yatırımlar açısından ise sinyaller hâlâ karışık. Üçüncü çeyrekte yatırım malı ithalatı önemli ölçüde azalırken, yatırım malı imalatı yüzde 9,1 artış gösterdi. Reel kesim güven endeksi ise çeyreklik bazda düşüş göstermesine rağmen eylül ve ekim aylarında yükseldi. Büyümenin en önemli kaynaklarının üçüncü çeyrekte tüketim ve kamu harcamaları olacağını tahmin ediliyor. Net ihracatın pozitif katkı yapmasını, yatırımların ise yine zayıf kalmasını beklentisi var. Bu gelişmelere dayanarak üçüncü çeyreğe dair tahmin yukarı yönlü revize ediliyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar