HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,7794
  • 6,7047
  • 228.336
  • 98.636

Betam ikinci çeyrek büyüme değerlendirmesi

Seyfettin Gürsel, Ozan Bakış ve de Uğurcan Acar tarafından Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılan ‘BETAM 2. çeyrek büyüme değerlendirmesi’ 17 Eylül’de yayımlandı. Kısa bir özeti aşağıda:

Eldeki verilere göre, bu yılın ikinci çeyreğinde Gayri Safi Yurt İçi hasıla mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış rakamlarla bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.9 büyüdü. Geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla ise, GSYH yüzde 5.2 arttı. Yıldan yıla büyümeye en yüksek katkı yüzde 3.7 puanla tüketim kaleminden geldi. Diğer taraftan bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 15 büyüyen ithalatın, ikinci çeyrekte nerede ise hiç artmadığı görülüyor. İhracattaki artış ise, kur etkisiyle, ilk çeyrekteki yüzde 0.7’den yüzde 4.5’e ulaşmıştır.

İlk iki çeyrek büyüme oranları sırası ise yüzde 7.4 ve yüzde 5.2 olduğu için OVP’de öngörülen yüzde 5.5 hedefinin tutturulabilmesi için yılın son iki çeyrek büyümelerinin yüzde 5’e yakın olması gerekmektedir.

Geçen yılın aynı çeyreğine göre birinci çeyrekte yüzde 9.3 büyüyen özel tüketim ikinci çeyrekte yüzde 6.3 büyüdü. Büyümeye yaptığı katkı yüzde 5.7’den yüzde 3.7’ye düşmesine rağmen özel tüketim bu yılın ikinci çeyreğinde büyümeye en fazla katkı yapan kalem oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış rakamlara baktığımızda ise özel tüketim artışının negatife döndüğünü, yani yüzde 3.4 artıdan, ‘eksi 0.4’ değerinin negatif büyümeyi aşağıya çektiğini görüyoruz.

Faiz artışlarının yatırımları negatif etkilediğini de görüyoruz. 2018 birinci çeyrek büyümesinin değerlendirmesinde, öncelerdeki pozitif katkıların yerine 2018 yılının ilk çeyreğindeki yıllık bazda yüzde 7.9 büyüyerek GSYH artışına, 2.3 puan artış katkısı yapan yatırımların, ikinci çeyrekte yüzde 3.9 büyüyerek 1.2 yüzde puanlık bir katkı yaptığı görüldü. İç talep yavaşlamaya başlıyor ve de ekonomik büyüme trendinde iç talep nedeniyle kırılma yaşanıyor. Tüketim harcamalarının da, çeyreklik bazda da olsa, negatif katkı yapması pek alışılmış bir durum da değil. Stoklarda yılın ilk çeyreğinde pozitif olan stoklar, ikinci çeyrekte negatif yüzde 1.9 puana düştü ve de büyümeye katkısı eksiye döndü. İkinci çeyrekte ise net dış ticaretin de büyümeyi 1.1 yüzde puan yukarı çektiğini de görüyoruz.

2017 ikinci çeyreğinde ise devlet nihai tüketim harcamaları büyümeye hiç katkı yapmazken, bu yılın ikinci çeyreğinde kamunun tüketiminin yüzde 7.2 ile en yüksek artış gösteren kalem olduğu da gözetleniyor. Üçüncü çeyerek verileri yakında açıklanınca gidişat daha da açık anlaşılacaktır.

Bursa´nın Mudanya ilçesinde çekicinin üzerine konmak istenen otomobil 2 metreden yere düştü. O anlar

Çekicinin Bursa´nın Mudanya ilçesinde çekicinin üzerine konmak istenen otomobil 2 metreden yere düştü. O anlar bir vatandaş tarafından saniye saniye kaydedildi. halatı koptu, düşen otomobil hasar gördü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı inşaatında yüzde 60’lık seviye tamamlandı

Survivor'un efsanesi Tolga Karel'in son hali görenleri şaşırttı

En Çok Okunanlar