• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
02 Nisan 2011 Cumartesi

Betam büyüme 8.9 olur demişti

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi aylardır 2010 yılı reel büyüme rakamının yüzde 8.9 olacağını vurgulayıp duruyordu. Sonunda TÜİK sayıları açıklandı ve 2010 büyümesi tam 'Betam' tahmini kadar, (Ekonomik görünüm ve tahminler Ocak ve Şubat 2011 notunda tahmin ettiği ve açıkladığı gibi ) yüzde  8,9 olarak gerçekleşti. Dördüncü çeyrek büyüme hızı da üçüncü çeyreğe göre arttı. Betam çeyrekten çeyreğe büyümeyi yüzde 2,6 olarak tahmin etmişti, bu oran yüzde 3,6 olarak gerçekleşti. Cari açık oranı için yaptığı tahmin de yüzde 6,5'ti ve bu oran da yüzde 6,6 olarak gerçekleşti.
Aşağıda 'betam' tarafından hazırlanan büyüme özetini aktarıyoruz.
'Üçüncü çeyreğe kıyasla özellikle yatırımlarda büyük artış meydana geldi. Stoklar erirken, tüketim de arttı. Üçüncü çeyrekte azalmış alan ihracatın dördüncü çeyrekte yön değiştirerek artmış olması da büyümeyi hızlandırdı. Yıllık olarak baktığımızda ise büyümeye en büyük katkı yine iç talepten geldi. Betam'ın GSYH'ın alt kalemlerini mevsim ve takvim etkisinden arındırarak yaptığı analize göre hem dördüncü çeyrekte hem de yıllık bazda, büyümeye en büyük katkı özel yatırım kaleminden geldi. Özel yatırımların büyümeye katkısı dördüncü çeyrekte 3,7 yüzde puan, yıllık bazda ise 5,4 yüzde puan oldu. Tüketimdeki artış geçen çeyreğin biraz altında kaldı. Tüketimin büyümeye katkısı dördüncü çeyrekte 2,3 yıllık bazda ise 4,7 yüzde puan oldu. Kamu harcamaları dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre arttı ancak hem çeyreklik hem de yıllık bazda kamu harcamaları büyümeye küçük oranlarda katkıda bulundu; sırasıyla 0,6 ve 0,7 yüzde puan.

"deniz1.jpg"

Yatırımda büyük hızlanma
Betam, GSYH'ın alt kalemlerinin büyümeye katkılarını çeyrekten çeyreğe hesaplayabilmek için GSYH'ın alt kalemlerini ayrı ayrı mevsim ve takvim etkisinden arındırıyor. Buna göre her bir kalemin dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişimi ve büyümeye katkısı Şekil 1 ve Şekil 2'de gösterilmekte. Yine Şekil 1 ve Şekil 2'de karşılaştırmalı olması açısından 2010 yılı için yıllık değişimler ve büyümeye katkılar da gösterilmekte. Betam'ın GSYH'ın alt kalemlerini mevsimsellikten arındırarak oluşturduğu seriye göre, dördüncü çeyrekteki büyüme bir önceki çeyreğe göre toplamda yüzde 3,4 oldu. 2010 dördüncü çeyrekte büyümenin en önemli kaynağı yatırımlardaki artış oldu. Yatırımlar üçüncü çeyreğe oranla yüzde 19,4 artış gösterdi ve büyümeye katkısı bu çeyrekte 3,7 yüzde puan oldu. Yıllık bazda bakıldığında 2010 yılında yatırımlar 2009'a göre yüzde 33,5 arttı ve büyümeye katkısı 5,4 yüzde puan oldu. 

"deniz2.jpg"


2010 tahminleri ve 2011 beklentileri
2011 yılı için beklentilerimiz ise ekonomik büyümenin 2010 yılına göre çok daha küçük olacağı yönünde. 2010'daki 8,9 oranındaki büyüme Orta Vadeli Program'daki yüzde 6,8'lik hedeften oldukça uzak olarak gerçekleşti.
Betam'ın Ekonomik Görünüm ve Tahminler Mart 2011 notunda yaptığı analize göre ekonomi ilk çeyrekte yavaşlama sinyalleri vermeye başladı. Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıkları geçtiğimiz hafta daha da artırmış olması bu etkileri artıracaktır. Ekonominin önümüzdeki yıl 2010'daki gibi yüksek değil daha orta düzeyde bir büyüme göstermesini bekliyoruz.'

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı