• $12,5998
  • €14,2295
  • 728.184
  • 1779.85
20 Eylül 2013 Cuma

Bernanke bizim beklediğimizi yaptı

2 MAYIS gününden bu yana uluslararası finans sektörü üyeleri ve medyada yapılan kökten yanlış tahminler ve analizlere ülkemizdeki analist, medya, yorumcu ve akademisyenler de abone oldu ve FED Başkanı’nın söylemediği bir şeye, yani likidite azaltmaya yakında başlayacağına inanıldı ve bu nedenle pozisyonlar alındı. Biz ise Bernanke ilk ağzını açtığı mayıs ayından bu yana defalarca adamın neler dediğini ve demediğini özetledik ve 17-18 Eylül tarihi dahil hep likidite konusunda hiçbir önlem alınmayacağını yazdık. Tabii bu konuda benim gibi düşünen başka insanlar da vardı, örneğin NTV-CNBC için New York’tan yorum yapan Selim Atalay veya İş Yatırımdan Şant Manukyan gibi uzmanlar. Ama piyasa geneli uçmuş gitmişti. 

Esas haksızlık yapılan kişi Bernanke

Üstelik FED Başkanlığı tartışması kime gitmeli konusunda Yellen-Summers totosu oynandığında da  Summers’ın kendi partisi olan Demokratlar tarafından desteklenmeyen biri olduğundan hareketle Janet Yellen’in hem akademik hem de insani kaliteler nedeniyle daha iyi bir aday olduğunu vurgulamıştık. Sonunda Summers istifa etti ve Yellen’in atanma şansı yüzde yüz olmasa da çok yükseldi. 
Esas haksızlık yapılan kişi ise Ben Bernanke idi. O önce Cumhuriyetçiler tarafından atanmış ama ikinci dönemine ise Obama tarafından getirilmişti. Bir dönem daha atanabilirdi. Ama Obama Demokrat Parti içinde destek kaybetmemek için Bernanke’ye kötü davrandı ve yeniden atamadı. Bernanke de Jackson Hole toplantısına katılmayarak protestosunu çekti. 

Bitmedi, bir toplantı daha var

18 Eyül’de de eldeki veri ve tahminleri ön plana çıkartarak bazılarına göre sürpriz bir şekilde, biz göre beklendiği gibi, “değişiklik yok” konuşmasını yaptı. 
Bernanke 31 Aralık tarihinde resmen görevden ayrılacak. Ama aralık ayında da bir FED Para Politikası toplantısı daha var. O toplantıda da çok dramatik bir şeyler yapmaz. Olsa olsa küçük bir adım atar. Bu tezimizi neden vurguluyoruz? 

Gitmeden son dakika golu atar mı?

FED tabii ki sonunda likiditeyi daraltmak zorunda. Bu gerçekleştiği zaman da hazine bonoları satarak likiditeyi geri çekecek. Arzı artan menkul kıymetlerin değerleri düşerken, bu menkul kıymet sınıfının faizleri yükselecek. Bu da ABD Doları’nın değerini yükseltecek. Bu da hem ABD hem de henüz tekleyen başta Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerin toparlanmasını engelleyecek, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ise daha da kur değişikliği yaratacak. Tüm Güney Asya, Ortadoğu’da başta Türkiye olmak üzere gelişen ülkeler, Afrika’daki ve Latin Amerika’daki gelişen ülkeler de likidite daraltılmasından nasibini alacaklar. Büyümeleri yavaşlar, paraları değer kaybeder, enflasyon yükselir. 
Peki siz Bernanke’nin yerinde olsa idiniz, Başta Avrupa ve gelişen ülkeler olmak üzere milyarlarca insanın hayatına  ekonomik anlamda bir darbe vurarak giden, gaddar denerek  işten ayrılan Merkez Bankası Başkanı olarak hatırlanmak ister miydiniz? 

Özür dilemeye başlasanız iyi olur

Bence istemezdiniz, ben de istemezdim, Bernanke de salak değil, aslında çok iyi bir ekonomist, geçmişi de çok iyi biliyor, ama siyaset kurbanı oldu. Yakın çalışma arkadaşı Yellen atanırsa da yaklaşım aynen devam edecek. 
Bu durum ülkemizde kur riski olan şirket ve iş insanları için en az üç ay daha kur riskinden kaçmak için zaman kazanılmış demek. Kur riskinizi elinizden geldiğince azaltın. Henüz vakit var. Çünkü likidite sonunda azaltılacak. 
Yarın Bernanke’nin konuşmasının teknik detaylarını aktaracağım. Çünkü önemli teknik veriler açıkladı. Piyasacılar Başçı’dan da özür dilemeye başlasa iyi olur. 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar