• $13,4362
  • €15,226
  • 793.498
  • 2008.78
7 Eylül 2012 Cuma

Ben Başçı'nın yerinde olsam 'Ekonomi Nobeli'mi isterdim

Wall Street Journal ve Financial Times'ın Merkez Bankası'na yönelik 'Başçı ya Ekonomi Nobeli alır ya da ülke iflas eder' eleştirileri hala akıllarda. Peki aradan geçen bir yılda ne oldu? Ülke iflas etmediği gibi yabancı da yatırım için Türkiye'ye koştu. Son bir yılda İMKB, dünyanın en fazla prim yapan ikinci borsası oldu. Ben Merkez Bankacıların yerinde olsam Bay Parkinson (WSJ) ve Bay Dombie'den (FT) 'Ekonomi Nobelimi' isterdim...

2011 yılının ikinci yarısında ülkemizi ekonomi politikalarını ve özellikle de Merkez Bankası'nın politikalarını ağır ve haksız şekilde eleştiren birkaç medya mensubu vardı: Wall Street Journal'den J.Parkinson ve Financial Times'tan D.Dombie. Hatta eleştiriler, 'Merkez Bankası ya Ekonomi Nobeli alır ya da ülke iflas eder!' deyip ülkemizin alışılagelmiş para politikası yaklaşımların dışına çıkan faiz ve likidite yaklaşımı konusunda herkesin kafasını  karıştırmışlardı. Tabii ülke içinde de aralık-ocak sürecinde 'Bu ateşe döviz dayanmaz!' yaklaşımındaki değerli ağabeylerim ve dolar kuru  1.92 düzeyine gelince  de televiyonlara fırlayıp '2.20 olur!' beyanatını veren genç kardeşlerim de mevcuttu.Biz bu tür değerlendirmelere karşı çıkmıştık. Çünkü Merkez Bankası'nın ne yaptığını yakından inceliyor ama siyasi pozisyon merakımız olmadığından objektif takılıyor ve  başarılı olacaklarını görüp, destek vermeye çalışıyorduk. Şimdi görülüyor ki ülkemizde döviz bitmedi, faiz ve kurlar delirmedi, ekonomiyi soğutma operasyonu başarılı oldu, yabancı yatırımcı Türkiye'den kaçmadı, hatta rating yükselmesi olasılığının arttığı bile yeniden konuşulmaya başlandı.   
Şimdi 2011-2012 dönemi takvim anlamında bitmek üzere! Avrupa çok kötü durumda, birçok ülke resesyonda,  ABD ise tüm negatif eleştirilere rağmen yüzde 1.5-2 civarında bir hızla büyümekte, resesyona da girmiyor, Çin yavaşlamakta! Türkiye ise Merkez Bankası'nın oldukça başarılı büyümeyi frenleme politikası ila, büyümeyi yüzde 2-4  aralığına çekerek yumuşak inişi  başardı ve cari denge açığını da ortalama ayda 2 milyar dolar küçültüyor! Tabii Avrupa'nın giderek daha kötüleşmesi şartları oldukça değiştirdi. İthalatın daralması vergi hasılatını düşürerek bütçe üzerinde doğal olarak baskı kuracak. Büyümenin yavaşlaması diğer taraftan da istihdamdaki düzelmeyi de yavaşlatacak. Bizim fren önümüzdeki dönemde tersine çevrilemezse de, 'yüksek sesli kazıklamaya' dönebilir ! Ama kredi büyüklükleri de yeniden artmaya başladı.

Ekonomide yapılmak  istenenler gerçekleşiyor
BEN Merkez Bankacıların yerinde olsam Bay Parkinson ve Bay Dombie'den 'Ekonomi Nobelimi' isterdim! Global karmaşa devam ederken ve ülke yavaşlarken yabancılar neye güvenip borsamıza 'kafilelerle' girmişlerdi ki? Yatırımcıların para politikamızdan şikayetçi olmadıkları, kaçmadıklarından belli. Ülkemiz için bir genel açıklama yaparsak, 2012'de iç ve dış siyaset iyice karıştı ve siyasette kavga var ama ekonomide yapılmak istenenler gerçekleşiyor. Ekonomide fren istiyorduk, gerçekleşti ve cari denge küçülüyor! Faturası da yavaşlama. Borsanın yükselmesinin nedeni Merkez'in politikalarının başarılı olması ve bir evvelki yıl borsanın çok düşük seviyelere inmesi. Ülkemizde son dış siyaset gerilimleri ortamında sabit getirili menkul kıymetlere geçme trendi de görülüyor.

Borsada şampiyon Danimarka
TABİİ medya başka bir şey yatırımcı tercihleri başka, yabancı yorumcu yorumları iyice başka! 2011-2012 sürecinde MSCI verilerini kullanarak yapılan hesaplamalarda dünya borsalarına baktğınız zaman, Ağustos 2012 ayı itibarıyla dünyanın en yüksek bir yıllık getiri veren borsaları sıralamasında   yüzde 26.1 ile Danimarka birinci, Türkiye yüzde 22.3 ile ikinci ve ABD yüzde 19.6 ile üçüncü ve yüzde 18 ile Filipinler dördüncü.

"tablo.20120906232437.jpg"

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları