• $15,579
  • €16,2547
  • 900.784
  • 2422.61
6 Aralık 2012 Perşembe

Beklentiler realiteden biraz uzak!

İnsanların morallerini bozmayı hiç sevmem. Ekonomide sonuçların beklentilerden çok yüksek oranda etkilendiğini de bilirim. Bu nedenle sürekli negatif haberler aktaran ekonomi yorumlarından hoşlanmam. Ancak bazen beklentiler realiteden kopuyor. Şu anda dünyada hisse senedi piyasalarında ve finans sektöründe beklentiler uçmuş bulunuyor. Ortada aşırı doz 'iyimserlik balonu' var.
ABD'nin sorunlarının çabuk çözülebileceği ve Avrupa'da da Merkel'in yumuşadığı ve başta Yunanistan olmak üzere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde de sorunların aşılmasına yaklaşıldığı türü görüşler ortalıkta. Ama açıklanan ekonomik verilere bakıldığında aslında beklentilerin abarttığı noktada değiliz.

İŞSİZLİK REKOR KIRDI
Avrupa'da son veriler pek güven verici değil. Euro bölgesi işsizliği Ekim ayında 11.7 düzeyine çıktı. Böylece işsizlik oranı istatistiklerin başladığı 1995 yılından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. İspanya'da işsizlik oranı yüzde 26.2 düzeyine çıkarken, İtalya'da yüzde 11.1, Yunanistan'da yüzde 25.4 boyutunda işsizlik oranları var. Bu arada euro bölgesi enflasyonu da ekim ayındaki yıllık yüzde 2.5 değerinden yüzde 2.2 düzeyine düştü. Artan işsizlik ve azalan enflasyon, bölgenin durgunluk yaşamaya devam ettiğinin işareti.
ABD ise krizden en çabuk çıkmış ve resesyonun dışında kalmayı becermiş ülke görüntüsü veriyordu. Ancak Avrupa'nın sorunları etkiliyor. Sandy fırtınası da büyük tahribat yapmış bulunuyor. Bir yandan kasım ayında hafif kamyon ve binek aracı satışları patladı ve yıllık 15.5 milyon araç satışı düzeyine ulaşıldı. Bu ekonomi için iyi bir haber. Bir evvelki ekim ayına göre yüzde 8.7 artış ve son 12 ayda da yıllık yüzde 14.7 artış oldukça yüksek.

ABD'NİN PAYI YÜZDE 20

2012 üçüncü çeyrek reel büyüme verisi de yüzde 2.0'dan yüzde 2.7'ye yükseltildi. Büyüme artmış olsa da sorunlar var. Şirket karları rekor düzeyde artmış, ama diğer taraftan istatistiklerde artışın büyük çapta stoğa üretim nedeni ile olduğu ortaya çıkmış bulunuyor. Nitekim reel tüketim verileri de azalma sergiliyor. Kişisel reel tüketim harcamaları, Sandy fırtınasının da katkısı ile, ekim ayı verilerinde düşmüş bulunuyor.
Ama imalat sanayi birleşik üretim endeksi ekim ayındaki yüzde 51.7 değerinden kasım ayında yüzde 49.5 değerine düştü. Endeksin yüzde elli üzerinde değer alması büyüme, yüzde 50 altında değer alması ise daralma demek. ABD 2012 dördüncü çeyreği büyümesi ise son verilere bakılarak yapılan tahminde yüzde 0.5 düzeyinde gerçekleşecek gibi. Sandy fırtınasının etkileri yavaş yavaş ortadan kalktıkça üretim ve büyüme verileri belki düzelebilir. Ama tabii eğer Avrupa istatistikleri düzelirse ve ABD içinde de 'mali uçurum' zırvası atlatılırsa. Unutmayalım ABD dünyadaki en büyük tüketici ve üretici ve global ekonomide payı da yüzde 20!

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz