• $13,548
  • €15,3501
  • 789.409
  • 1979.83
18 Eylül 2012 Salı

Basketbol Turgay Demirel'den kurtulmalı!

Okurlarımdan özür diliyorum. Bugün ülke ekonomisini değil, Basketbol Dünyasının Başkanlığı'nın, nasıl fahri bir iş olması gerekirken, tam yirmi yıl birilerinin ekmek kapısı olduğunu vurgulamak, yani Basketbol Federasyonu'nun ekonomisini sorgulamak zorundayım. Çünkü siz bu yazıyı okurken, yani ayın 18'inde Ankara'da başkanlık seçimi var.
Turgay Demirel tam yirmi yıldır (evet tam 20 yıl) Basketbol Federasyonu Başkanlığı yapıyor. Bir insanın bazı hayal ve idealleri varsa, onları gerçekleştirmeyi dürüstçe dener, üç yıl, beş yıl, on yıl  sonra da kenara çekilir ve başarılı olmuşsa da toplum tarafından el üstünde tutulur. Basketbol Federasyonu Başkanlığı fahri bir görev ama, eğer Basketbol Federasyonu işleri olmazsa Turgay Demirel eve ekmek götüremez. Basketbol bu arkadaşın ve yandaşlarının ekmek teknesi ama, kimse de işlerin nasıl döndüğünü pek bilmez!
Rahmetli ve muhterem eski Galatasaray Başkanı Dr. Ali Uras'ın kardeşinin çocuğu olan Turgay Demirel geçmişte yaptığı bütün işlerini batırmış, bankalara milyonlarca kredi borcunu ve devlete vergi borcunu bir akrabasının üstüne yükleyerek, kendi içinde oturduğu evini de bir başka akrabasına satarak, emanet evde oturan bir kimse. Annesinin evi de bir evvelki Federasyon seçimi esnasında haczedilmişti.
Fahri olarak yapılması gereken, bir sosyal sorumluluk projesi olması gereken Basketbol Federasyonu Başkanlığı bir evvelki seçimde siyasilere ve sponsor firmalara dayanılarak kurtarılmıştı. Bu kişi kulüpleri düşünmüyor, salt Milli Takıma öncelik veriliyordu. Ancak bugün hem Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi kulüpler, hem de Anadolu Efes ve Ülker gibi sporun en büyük sponsorları Turgay Demirel'e oy vermeyeceklerini deklare ettiler. Siyasi destek de artık alamıyor, karşısında da güçlü ve saygıdeğer bir aday var, kamu hizmeti ve Bakanlık yapmış Ali Doğan! 

300 KİŞİYİ KÜSTÜRDÜ
Bu durumda Demirel ayakta kalmak için bayan takımlarını ve Anadolu'da alt liglerdeki takımları içine alacak yeni kurgular ve vaadler ile bir seçimi daha kazanmak peşinde. Ancak Turgay Bey'in temel ilkesi, ya benden yana olursun, ya da seni basketbolun dışına atarım yaklaşımı. Küstürdüğü insan sayısı 300 kişiyi geçti. Oyuncu, teknik adam, hakem, idareci, sponsor, medya mensubu dahil. Basketbolun gerçek sahipleri artık basketbolun dışında ve basketbolun yönetimi ise oy sağlayan yandaş ve menfaat çarkı üyelerine verilmiş.
Bugünkü Demirel, kurtuluşu yıllarca yüzüne bakmadığı kimselerde aramakta. Turgay Demirel kulüplerle, sadece tahsilat yapılabilirse ilgilenir. O basketbolu sadece Milli Takım sanır. Tek kişi idaresine inanır! Oyuncuların nasıl binbir zahmetle yetiştirildiğini düşünmez. Bugün İkinci Lig kökenli Genel Kurul delegelerini kulüplerine sponsor bulacağı 'havucu' ile kandırmaya çalışıyor.  İddia üzerinden takım gelirlerini artıracağı vaadlerini de oy almak için kullanmakta. Büyük kulüpler desteği çektiği için de, son çare, Bayan Basketbol takımlarına ve delegelerine de oy karşılığı yardım etmek vaadini ortalığa dökmüş bulunuyor.
Öyle ki Demirel'in kendi oğlu gelip 'Baba sen ne iş yaparsın?' dese ne diyecek ki? Fahri Başkanım mı diyecek?

ORHUN ENE'Yİ BİLE HARCADI
Bu kişi, geçmişte Basketbol Federasyonu Başkanlığı için üniversite mezuniyeti gerekirken, ikinci yıl sonrası ayrıldığı ODTÜ'den iki yıllık çıkma kağıdı kullanıp başkanlık yapmıştır. Veya kimse de sormuyor, Tanjeviç neden hem Milli takımdan hem de Fenerbahçe'den maaş alıyordu diye, kime gidiyordu bu fonlar acaba...!
Üstelik mesela bu yıl erkek basketbolunda İtalya'ya iki maçta da yenilip gene Avrupa Şampiyonası'na gidecek 24 takımın arasına son anda ve zorla girdik. Kendi ülkemizde alınmış bir Avrupa ikinciliğimiz var. Bir de Dünya Şampiyonası'na katılmamız! Erkek basketbolu daha Olimpiyata gidemedi! NBA'de oyuncularımız var, çok başarılı kızlarımız var, ama onlar külüplerin ürünü, Federasyonun değil.
20 yıl boyunca başarısız olmuş ve camiayı 20 yıl bölmüş bir kimseye oy vermeyiniz ki Türk basketbolu yeniden ayağa kalksın! Turgay Demirel, Orhun Ene'yi bile harcamış biridir!

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı