• $12,8193
  • €14,5042
  • 735.123
  • 1808.79
22 Ekim 2017 Pazar

Başarının galiba ödülü yok!

Janet Yellen, ABD Merkez Bankası Başkanı, 71 yaşında. Son yirmi yılı FED denen ABD Merkez Bankasında geçirmiş.1990’lı yıllarda FED’de Yönetim Kurulu üyesi imiş . Ayrılmış ama sonra 2004 yılında FED’e geri dönüp FED’in Şubelerinden biri olan San Fransisco FED’in Başkanı olmuş. 2008 yılındaki kriz sonrasında ise, 2010 yılında FED Başkan yardımcısı, sonra da 2014 yılında FED Başkanı olmuş.

FED Başkanının görevi 4 yıl sürer. Tabii yeniden 4 yıl atanabilir. Yellen 2018 yılının şubat ayına kadar yeniden atanmaz ise, FED Başkanlığından ayrılacak. Tekrar atanırsa da bir dört yıl daha devam edecek.

Şimdi Yellen’in performansına bir bakalım.

Yellen’in FED Başkanlığındaki ABD’de, dört yılda işsizlik son derece düşük hale gelmiş, yüzde 4.2 ‘ye inmiş. Enflasyon ise çok az yükselmiş, hedef yüzde 2 iken yüzde 2 değerinin biraz altında gerçekleşmiş. Her iki veri de ABD standartlarına göre hem sağ, hem de sol görüşlüler tarafından, krizden gelindiği düşünülürse , ideal olarak görülecek durumda.

2008 yılındaki finansal kriz ortamında, işsizlik yüzde 10 civarında iken, Yellen sakin ve dikkatli Başkanlık yaklaşımı ile hem FED içinde hem de FED dışında takdir edilmiş. Ama bazı takdir edemeyenler de var!

ABD Hazinesinden Steven Mnuchin Yellen işten ayrılırsa, Trump’ın kuralları daha kolay değiştirebileceğini söylüyor. Columbia Üniversitesinden Finans Profesörü Charles Calomiris de, Yellen’in kurallara sadıklığının, görevden alınması için yeterli olduğunu söylüyor. Katı Cumhuriyetçilerin çoğu Yellen’in en büyük eleştirmeni.

Fakat Yellen’i eleştiren Cumhuriyetçilerin bazıları da, yeniden göreve getirilmesini arzu ve teklif ediyorlar.

Bu arada FED’in kurallarını incelemek için de, Trump, Randal K.Quarles’i de FED’e geçtiğimiz günlerde atamıştı.

Tabii objektif insanlar da var. Mesela Deborah J.Lucas adlı MIT Ekonomi Profesörü, FED’in bono almasını eleştirirken, Yellen için de , “Çok akıllı ve düzgün bir kişidir!” demişti .

Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan Demokrat bir ABD Başkanı idi, ama Demokrat bir FED Başkanını görevde tutmuştu.

Diğer taraftan da ikinci 4 yıllık görev verilmeyen tek FED Başkanı da Başkan Carter tarafından 1978 yılında atanan G.William Miller olmuştu.

Bana sorarsanız bence Yellen, bütün adı geçen adaylardan daha bilgili olduğun çoktan ispat etmiş bulunuyor. Tekrar atanması da iyi olur!

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor