• $9,5961
  • €11,1317
  • 555.831
  • 1521.78
24 Ağustos 2018 Cuma

Baklava fiyatları göğü deldi deniyor ama!

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmed Yıldırım baklava üretimi hakkındaki bazı verileri Milliyet Gazetesi ekonomi servisine açıklamış. Milliyet de gerçekleri yayınlamış.

Aktarılan verilere göre Türkiye normal zamanlarda günlük ortalama 1050-1100 ton arasında baklava tüketirmiş. Ama bu yıl olduğu gibi uzun ve bir haftalık bayram tatili olursa da, günlük üretim üç dört misline çıkarmış.

Bu bayramda da, baklava üretimi günde 4- 4.5 tona yaklaşacak gibi. Çünkü her yıl böyle artış gerçekleşirmiş, çünkü baklava talebi Bayramda çok kuvvetli olurmuş.

Tüketiciler de bayramda baklavadan vazgeçemezlermiş. Tabii itiraf etmem gerek ki, ben de baklava hayranlarındanım ve vazgeçemiyorum.

Baklava fiyatları oldukça çeşitli imiş. Kilosu 20 liraya da baklava varmış veya kilosu 85 liraya olan baklava da mevcutmuş.

Aradaki fark fıstıktan

Aradaki fark ne? Kilosu 20 lira olan, cevizli baklavadır. Yani fıstığı yok.

Ama fıstık ile yapılan baklavanın fiyatı ise 30-85 arasında yüksek bir fiyata pazara verilirmiş.

Geçtiğimiz aylarda Mehmed Yıldırımın beyanatına göre fıstığın kilosu 210 TL’ye çıkmış ama baklavacılar baklavaya zam yapmamaya çalışmışlar.

Fıstıklı baklava yerine cevizli veya fındıklı baklava yapmışlar.

Ama yeni mahsul çıkınca da fıstık fiyatı 110 liraya düşmüş. Bir evvelki yıl ise fıstık kilosu 85-90 lira civarında imiş.

Denge sağlanmş oluyorw

Tabii bu durumda fiyatları indirin diyenlere verilecek bir cevap da varmış. Fıstık fiyatları arttığında zam yapmamayı tercih eden baklava üreticileri, fıstık fiyatı düşünce de fiyat azalışı yapmamışlar.

Çünkü fıstık fiyatı düşük olsa da denge sağlanmış olduğundan, baklava fiyatına dokunulamazdı. Bu nedenle, zam yapmayan üreticiler, fıstık fiyatı düşünce de fiyat indirimini, doğal olarak yapamamışlar.

Tabii bayramda baklava talebinin yüksek olması, fiyatların ayni kalmasına her zaman ve her yerde izin vermiyor. Yukarıda yazıldığı gibi artış bazıları tarafından her zaman yapılabiliyor. Ama şimdilerde, genelde fiyat artışı yüksek değil.

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Uyuşturucunun ''kimyasal parmak izi'' suçun kaynağına ulaştırıyor

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler