• $32,5899
  • €35,038
  • 2445.03
  • 10641.6
27 Kasım 2015 Cuma

Bakır fiyatları iyice düşüyor!

Birçok madencilik şirketi, bakırın geleceğin en önemli emtiası olduğu kanısı ile hareket ederek bakır madenciliği yatırımına başlamışlardı. Bugün ise ortada acı bir durum var.

Bakır fiyatları düşüyor ve de düşmesi durmuyor. Bu durumda birçok madenci üretimi çok yavaşlatmak veya şirketi kapatmak gibi bir durum ile karşı karşıya kaldıklarını düşünüyorlar, çünkü bakır fiyatlarının düşmesi duracağa hiç mi hiç benzemiyor.

Bakırın fiyatının düşüşü son dönemde Çin’in talebinin düşmesinden aşırı derecede etkilenmiş durumda. Bakır temelde elektrik sektöründe kablo için kullanılmakta ama daha birçok sektörde de kullanılan bir şey bakır. Kabaca söylenirse Çin’de inşaat sektörü nereye giderse, bakır sektörü de oraya gidecek gibi!

Bazı bakır madencileri bakırın emtia fiyatlarının düşüşü dalgasından kurtulabileceğini, yenilenebilir enerji gibi talebi artan sektörlerin olası talebi nedeni ile zorlukların atlatabileceğini düşünmüşlerdi. Ama bu sektörde de bir ümit, galiba olamayacak.
Bakır son kasım ayından bu yana yüzde 2 değer kaybetmiş bulunuyor. Bu haftanın başında pazartesi günü de son altı yılın en düşük değeri olan 4500 dolar ton başına fiyatına geldi.

Tabii ki fiyat talebe bağlı ama bakırda arz miktarına da çok bağlı. Madencilik şirketleri madenleri kapatmak istemiyorlar çünkü bu tür madencilik tesisleri başlangıçta büyük yatırım ile kuruluyor ve şirketler bu yatırılmış sermayelerden vaz geçemiyorlar. Kaldı ki bakır madenciliği zor bir durum çünkü madenler kısa vadeli kapatma gibi yaklaşımlara da oldukça hassas. Bu nedenle de madenciler bir türlü arz ile talebi bir araya getiremiyorlar.

Deutsche Bank tarafından yapılan araştırmalara göre bu yıl 20 kadar büyük bakır madeni şirketi 2000 yılındaki üretimlerinin yüzde 7 kadar üstünde üretim yapacaklarmış.

Global çapta yılda 23 milyon ton bakır tüketilmekte ve bu tüketimin yarı kadarı da Çin tarafından gerçekleştirilmekte imiş.
Bu durumda Glencore, BHP Billiton ve Anglo Amerikan gibi büyük firmaların hisse senetleri geçtiğimiz günlerde Londra piyasasında sert bir şekilde değer kaybettiler. Bakır madenine yatırım yapan yatırımcılar da kayıpları sineye çekmek zorunda kaldılar.

Glencore şirketi yaptığı araştırmalar sonrasında bakırın fiyatının 4000 dolar ton başına düzeyine kadar düşebileceğini hesaplamış bulunuyor. Yavaş yavaş bütün sektör bu düşük düzeydeki fiyata inanmaya başladı denilebilir.

Ancak fiyatlar biraz daha düşerse şirketler yatırdıkları sermayeyi işletemeyecek duruma gelebilecekler. Tabii yavaş yavaş ama peş peşe madenler kapandıkça fiyat da talep artmasa bile yeniden yukarı doğru çıkabilir ama madencileri hepsi kendilerinin değil rakiplerinin madenlerini kapatmasını beklemeye niyetliler. Bu da fiyatların aşağıya gideceğinden daha fazla düşmesine neden olabilecek bir durum.

<p>Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen şahıs, uyumak için otogarın mescidine girdi. Üzerinden

Otobüs terminalinin mescidinde ölü bulundu

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!