• $18,0872
  • €18,2601
  • 1018.71
  • 3020.01
2 Şubat 2015 Pazartesi

Bakan Yanis basına sır vermedi

Tsipras, Syriza'nın lideri ve ülkenin Başbakanı olsa da yeni ekonomi yaklaşımı pazarlığını büyük çapta kurgulayacak ve uygulamaları da götürecek olan kişi Maliye Bakanı Yanis Varoufakis olacak.

O da Tsipras gibi kravat takmayan, spor giyinen, blue jean ve kadife ceket ile dolaşan, genç, 53 yaşında biri! Aşağıda Yunanistan’ın kaderini belirleyecek birkaç kişiden biri olan Yanis’i biraz tanıtacağız!

Syriza seçimi 25 ocak Pazar günü kazandıktan sonra Ocak ayının 27’sinde Yanis Maliye Bakanı olarak atandı. Yanis tam göreve başlamıştı ki ayni gün Atina Borsası çöktü. Hem Yunanistan hem de Avustralya vatandaşı olan Yanis tüm gün ve gece ayakta kalıp piyasada ve borsada olanları uyumadan izledi. Kahve üstüne kahve içti ve sonra da Perşembe günü basının karşısına çıktı. Yanis kendisini kazara iktisatçı olmuş biri olarak gördüğünü söyleyen bir Marxist!
Yanis daha öğrenci iken Essex, Birmingham ve East Anglia Üniversitelerinde hem okudu hem de ders verdi. Genelde matematik ve istatistikte uzmanlaştıktan sonra 1987 yılında Essex Üniversitesinden Ekonomi Doktorasını aldı. 1988'de de ünlü Cambridege Üniversitesi'nde bir yıl çalıştı. 1989-2000 arasında Avustralya’da Sydney Üniversitesi'nde ekonomi hocalığı yaptıktan sonra Atina’ya döndü ve Ekonomi Teorisi dersleri vermeye başladı. Varoufakis Atina Üniversitesinin Doktora Programı'nı da kurdu ve yönetti. 2013 yılında ABD’de Texas Austin Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi hocası oldu. Son dönemde ekonomiye teori, ekonometri ve oyun teorisi gözlüğü ile bakan bir uzmandır diyebiliriz.

Yanis siyasete ilk defa 2004-2006 arasında bulaştı ve George Papandreu’nun ekonomi danışmanı oldu. Ama ayrıldıktan sonra danışmanlığını yaptığı hükümeti çok ağır eleştirdi. Ama bu arada hayatı çok değişti ve BBC, CNN, Sky News , Bloomberg ve de Russia Today televizyonlarına sık sık çağırıldı ve tanındı.
İlk görüşmesinde çok az konuştu

Yanis Kasım 2010 tarihinde eski bir İşçi Partisi milletvekili olan Stuart Holland ile beraber Euro Bölgesi krizinin ortadan kaldırılması için ne yapılmalı konusunu tartışan 'A Modest Poroposal' adlı kitabı yazdı. 2013 yılında ise James Galbraith’in de katılması ile kitabı üç yazar eliyle genişlettiler ve yeni fikirler eklediler. Kitap 2013 yılında Fransızca’ya tercüme edildi. Eylül 2011’den beri ise seçilmiş yazıları T.Factor tarafından Fransızca ve İspanyolca'ya tercüme edilerek yayınlanıyor.

Yanis 2005 ve 2006 arasında, sanatçı Bayan Danae Stratou ile beraber dünyayı dolaştı. Filistin, Etyopiya, Eritrea , Belfast, Kıbrıs, Kashmir, ve ABD ve Meksika’da ülkeleri ayıran sınırları inceledi! Sonunda bu beraberlikten ortaya 'Globalizing Wall' adlı bir de kitap çıktı.
2012 yılından itibaren ise Varoufakis 'Valve Corporation' adlı şirketin iktisat danışmanlığını yaptı. Şirkette yapılan dijital çalışmaların ekonomik etkilerini inceleyen araştırmalarının bulgularını da bir blogdan yayınladı. Valve şirketinde sadece bir danışman olduğunu da sık sık gündeme getiriyor.

Bakan olarak yaptığı ilk görüşmesinde çok az konuştu!

Basına söylediklerine gelirsek de sadece “Yunanistan’ın borcu sürdürülemez, borç geri ödenemez ve kemer sıkmanın tek yaptığı kafamızı hep 'suyun' altında tutmak , bizi boğmak oluyor! Kredi verenlerle yeniden pazarlık etmek ve hem Yunanistan’ı hem de Avrupayı hırpalayan kemer sıkmayı da durdurarak bize nefes aldıracak yeni yaklaşımlar getireceğiz” dedi.

Hiçbir detay soruya da cevap vermeye yanaşmadı!

Sadece kurtarma operasyonundan son dilim olarak geri kalan 7 milyar euroyu almayacaklarını, bütçedeki faiz dışı fazlayı yüzde 4.5’ten yüzde 1.5 oranına düşürerek yeni finansman yaratacaklarını vurguladı!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi