• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
15 Ağustos 2013 Perşembe

Bakalım perşembe günü neler doğuracak?

Bu pazartesi yani 12 Ağustos 2013 tarihli sanayi üretimi verileriyle başlayan ekonomik data yağmuru, 15 Ağustos 2013 yani perşembe günü ödemeler dengesi, istihdam, bütçe verileri ve beklentiler anketleriyle sona erecek ve 2013 ikinci çeyrek büyümesi ve gezi geriliminin etkileri konusunda epey bilgi sahibi olacağız. 

Önce Merkez Bankası’nın reel döviz kurların bakalım. Merkez Bankası’nın yayınladığı son efektif reel döviz kuru endeksi FED kargaşası ve Gezi gerilimi sonrasında ülke parasının değer kaybettiğini bir süredir sergilemektedir. Aşağıdaki grafik çok sayıda ülkeden derlenen ve dış ticaret ağırlıklı reel döviz kurunun grafiğidir. Esas kur ölçütü olan reel kur endeksi grafiği yukarı doğru giderse ülke parası değerlenmekte ve rekabet gücü kaybetmektedir. Grafik aşağıya doğru giderse de ülke parası değer kaybetmekte ve rekabet gücü artmaktadır. Ancak ülke parasının değer kaybetmesi de enflasyonu yukarı doğru iten bir faktördür. TL son dönemde değer kaybetmektedir. Reel kur 115 değerinin az altındadır ve bu değer kaybı da enflasyona baskı yapmaktadır. 

Aşağıda ikinci olarak Merkez Bankası’nın derlediği Türkiye konut fiyat endeksinin Mayıs 2013 gelişmelerini tablo olarak veriyoruz. Verilerin ve metodolojinin detaylı açıklamaları Merkez Bankası’nın internet sitesinden elde edilebilir. Tabloda görünen 2013 başından mayıs ayına kadar konut fiyatlarında artış olduğudur. Bu da iç talepte artış olduğunun ve enflasyonun üzerinde fiyat yükselme baskısı olduğunun bir işaretidir. Nedeni de kur hareketi olabilir. 

Ayın on beşinde kafalarımızdaki tüm sorulara cevap gelebilir ama gelmeyebilir de. Nitekim pazartesi günü ilan edilen sanayi üretimi nötr bir değerlendirmeyi destekliyordu. Ancak ödemeler dengesi ve istihdam verileri farklı sonuçlar üretebilir. 
Şu anda politika belirleyicileri enflasyon, kur ve faiz arasındaki çelişkiyi yaşamaktalar. Yarından sonra farklı bir yorum ve ekonomi politika yaklaşımı da gündeme gelebilir. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Final müsabakasını yerinde takip eden Kasapoğlu, AA muhabirine

Bakan Kasapoğlu, Mete Gazoz'un tarihi başarısını değerlendirdi

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı