• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Ekim 2013 Çarşamba

Avrupa’da bazıları büyümeye geçiyor

2013 yılının Ağustos ayının ikinci yarısında Britanya’nın 11.5 milyon işsiz insanı vardı ve bunların 2.5 milyonu iş aramakta idiler. Ülkede imalat sanayii ve inşaat sektörleri 2008 yılındaki zirvenin yüzde 10 altında durmakta idiler. Hane halkı aslında kredi bulabilmekte idi, hane halkına krediler 2008 yılındaki zirvenin sadece 0.3 altında idiler, ama şirketlere verilen krediler ise zirvenin yüzde 22 altında idi. 

2013 Ekim ayının son günlerine gelindiğinde ise ortaya farklı bir durum çıkıyordu. Kanada’dan transfer Merkez Bankası Başkanı Carney temmuz ayında işbaşına geldikten sonra ortalığı sakinleştirmeye soyunmuş ve yüzde 7.7-7.8  oranında bulunan işsizlik  oranı yüzde 7 düzeyine düşene kadar faiz hadlerini bugün bulunduğu 0.5 gibi düşük bir düzeyde tutacağı garantisini vermiş, vatandaş da ona inanmıştı, bankalar da kredi musluğunu açmıştı. Birkaç ay geçti ve bugün ise Britanya’da farklı bir ortam var. Avrupa geneli pek ümit verici değil. Ama Britanya sürüden ayrılıyor gibi.  

EN YÜKSEK ÇEYREK BÜYÜMESİ

Britanya’nın yeni açıkladığı 2013 yılı üçüncü çeyrek büyüme verisi ilk tahmini (Temmuz, ağustos ve eylül verilerinden oluşuyor) ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe yüzde 0.8 artış düzeyinde. İkinci çeyrek için aynı büyüme sayısı yüzde 0.7 artış idi. Cuma günü ilan edilen veriler 2010 yılının ikinci çeyreğindeki yüzde 1.0 artıştan sonra bugüne kadar en yüksek çeyreklik büyüme demek. 2012 yılının üçüncü göre büyüme ise yüzde 1.5 civarında. Eğer yıllıklaştırılmış büyüme hesaplanırsa şu anda 3.2 düzeyine gelinmiş bulunuyor. 
Tabii bu güçlü veriye rağmen Britanya’nın global krizden miras bazı sorunları da var. Her ne kadar hizmet, sanayi üretimi, inşaat ve tarım sektörlerinin hepsinde büyüme gerçekleşmiş, yani büyüme yaygın da olsa, Britanya ekonomisinin global kriz öncesindeki üretim konumuna yanaşması için daha zaman geçmesi gerek. Beş yıl önce başlayan finansal krizde tekleyen Britanya, şu anda 2008 yılındaki zirve üretiminin yüzde 2.5 kadar altında. 

ÜRETİM SADECE YÜZDE 3 ARTTI

Başbakan David Cameron’ın işbaşına geldiği 2010 yılı ikinci çeyreğinden bu yana ise üretim sadece yüzde 3 arttı.  Yüzde 78 üretim payıyla en büyük sektör olan hizmet sektörü, 2008 zirvesinin üstünde üretim yapmakta. Sanayi üretimi ise 2008 zirvesinin yüzde 12.8 altında. İnşaat sektörü de 2008 zirvesinin yüzde 12.5 kadar gerisinde. Tahminciler işsizliğin yüzde 7 düzeyinin altına inmesinin 2016 yılı başına kadar ancak gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Durumu özetleyenler Britanya’nın diğer gelişmiş ülkelere göre daha iyi bir büyüme performansında olduğunun altını çiziyorlar ama oldukça düşük bir başlangıç noktasından gelindiğini de unutmuyorlar. 
Aslında gözlemcilere göre ücretlerin hiç artış sergilememesi hane halkının tüketimini sınırlamakta. Hükümetin uyguladığı kemer sıkma programı ve daha önce uygulanan sınırlayıcı kredi yaklaşımının fren etkisi yaptığı da vurgulanıyor. Tabii global büyümenin zayıf olması ve Avrupa genelinin de hala, birkaç ülke hariç teklemesi de, ters etki yapmakta. 
Üstelik de 2015 yılında genel seçim var ve muhalefetteki İşçi Partisi hükümetin kemer sıkma politikasını uzun zamandan beri eleştirmekte. 
IMF ise bu ay yaptığı en son  tahminlerde Britanya’nın 2013 yılı büyümesini yükseltti ve yüzde 1.4 düzeyine çıkarttı.  

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi