• $13,4188
  • €15,2056
  • 769.117
  • 1846.16
7 Temmuz 2013 Pazar

Avrupa ve İngiltere faizleri sabitledi!

Son haftalarda ABD Merkez Bankası FED’in piyasalar tarafından yanlış yorumlanması  sonucu likiditeyi erken daraltma operasyonunu erkenden başlatacağı şeklindeki algılama, piyasalarda o kadar keskin düşüşler yaratmıştı ki, benzer bir durum yaratmamak adına bu sefer Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası Başkanları haftanın son iki gününde ve peş peşe yaptıkları para politikası açıklamalarını hiç bir yanlış anlamaya olanak vermeyecek şekilde yaptılar. Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları geçtiğimiz günlerde klasik yaklaşımlarının dışına çıkarak, açık ve seçik ifadelerle, faizlerin çok çok uzun bir süre için yerlerde sürüneceğini, hatta bundan daha düşük seviyelere inebileceğini deklare ettiler. 

DOLAR DEĞER KAZANDI

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de uzun zamandan beri ilerde faizlere ne olacağını peşinen belirtmeme yaklaşımını, kenara iterek, Avrupa’da, ABD’nin para politikalarından kaynaklanan gerginlikleri sıfırlamak için faizlerde çok uzun zaman artış yapılmayacağını ısrarla belirtti. 
Londra’da ise İngiltere’nin Kanada’dan transferi, yeni İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney açıklamalarında benzer yaklaşım ile davranarak, piyasaları rahatlatmak adına  2015’te bile faizlerin artmayacağını vurguladı. Bu yaklaşımlar üzerine euro ve sterlin dolara karşı değer kaybetti, hisse senedi ve bono ve tahvil piyasaları da yukarı doğru gitti. 
İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası’nın benzer yaklaşım ile yaptıkları açıklamalar için konuşan Draghi, iki Merkez Bankası’nın benzer yaklaşımlara girmesinin bir anlaşma sonucu değil tamamen tesadüfi olarak eşanlı gerçekleştiğini söyledi ve yaklaşımlarının da ABD Merkez Bankası FED’in yaklaşımı ile alakası da olmadığını belirtti. Ancak Draghi euro bölgesinin gelecekteki konumunun nasıl olacağı konusuna cevap verirken ise, global para politikası yaklaşımlarının likidite daraltma şeklinde gerçekleşmesinin global ekonomik gelişmeleri negatif etkileme potansiyelinin bulunduğunu da eklemekten çekinmedi. 

FAİZLER DÜŞEBİLİR

Bu açıklamalarla Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu kendi belirlediği üç faizi de ya bugünkü seviyelerinde sabit tutacağını, ya da daha da aşağıya çekeceğini söylemiş oldu. 
Hatta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi daha da ileri giderek bankanın iç görüşmelerinde faizlerin indirilmesi konusunda eğilimler olduğunu ve Alman Merkez Bankası Başkanı ve genelde faiz indirimine karşı politika tavsiyeleri ile tanınan katı yüksek faiz taraftarı Jens Weidman’ın bile faiz indirimi kararı verilseydi karşı çıkmayacağını belirtti. 
Banka mayıs ayındaki kararında temel politika faizini 0.5 düşürmüş kendisine yapılan mevduatlara sıfır faiz ödeyeceğini de açıklamıştı. 

Türkiye açısından bu yapılanların anlamı, ülkemizden sermaye çıkışının kuvvetlenmesi ve global çapta faizlerin yükselmesi ve özellikle doların kuvvetli şekilde değerlenmesi olasılığının tüm merkez bankaları tarafından arzu edilmediği ve bu nedenle de döviz kuru riski olanların kur riskinden kurtulmak için bir yıldan daha fazla zamanları olduğudur.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı