• $17,9598
  • €18,275
  • 1024.12
  • 2913.3
12 Haziran 2018 Salı

Avrupa Trump’a karşı vergi tarifesi koyuyor

Donald Trump’ın Avrupa’ya karşı demir, çelik ve aluminium gibi Avrupa ürünleri üzerine vergi koyma girişimine karşılık olarak, yani Trump’a karşı, AB de 2.8 milyar dolar değerinde ABD ürününe ekstra tarifeler yükleyerek, ABD’yi sıkıştıracak.

Geçtiğimiz haftanın son günlerinde Avrupa , ABD ürünü keyif yatlarından, viskiye kadar birçok ABD ürünü için, Avrupa’da hazırlanan vergi tarifesine eklemeleri bitirmekle meşgul. Avrupa, ABD ürünleri için listesini tamamlamaya çalışıyor ve de listenin tamamlanması bittiği zaman da, muhtemelen haziran sonu olacak deniyor.

Avrupa ABD Başkanı’nın sert ikazlarını hiç ciddiye almayıp, sözlerini de pek dinlemeyip, ileride Donald Trump ilave vergi eklemesi yaparsa da, Brüksel de, ABD planına eklemeleri genişletmek için hazırlık yapmakta.

Washington haziran ayından başlayarak Avrupa’nın demir çelik ihracatına yüzde 25 ve de alüminyuma da yüzde 10 tarife koyacağım diyordu. Brüksel’de alınan Avrupa’nın karşılık önleminde de, tüm ABD ürünlerinin hepsinin tarifesine de yüzde 25 vergi konacak. Sadece tek bir ürün, yani iskambil kağıdı da, Trump ve tayfası ‘eğlenceli yaşayabilsin’ diye yüzde 10 vergiye tabi olacak!

Avrupa Birliği diplomatları Paris ve Berlin gibi başkentlerden destek alacaklar, çünkü detayları incelemek gerekiyor. Mesela İtalya’da kurulan yeni hükümet nedeniyle Roma, zaman kıtlığı sebebiyle konuları henüz tam inceleyememiş.

Avrupa Komisyonu’nun başkan yardımcısı Jyrki Katainen ticaret politikalarından sorumlu kişi ve de “Brüksel maksimum destek alıyor ve de sanayimizi korumak için biz de bizi ilgilendiren konuları iyice takip etmek zorundayız!” diyor.

Avrupa Komisyonu, planlarını yakında hükümetlerin inceyebilmesi için sorumlulara gönderecek. Çünkü uygulamaların gerçekleşebilmesi için, çoğunluk tarafından desteklenmesi gerek. Ülkelerin çoğunluğunun katkıları ve desteği çok önemli.

Bay Trump tarifelerini ‘ulusal güvenlik ölçütü’ olarak adlandırarak konuşuyor ve de Brüksel de Bay Trump’ın tarifelerinin kabaca Avrupa ihracatının 6 milyar euroluk AB üretimini kapsayacağını söylüyor.

Bay Katainen, aslında Brüksel’in ticaret vergisi savaşının büyümesini istemediğini ve de sonuçta kazanacak kişi veya taraf olmayacağını vurguluyor, İngiltere (yani UK) de, AB gibi davranacak!

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar